McCain zapewnił Poroszenkę o poparciu w walce z rosyjską agresją

Świat
McCain zapewnił Poroszenkę o poparciu w walce z rosyjską agresją
PAP/EPA/MYKOLA LAZARENKO / POOL

Amerykański senator John McCain zapewnił prezydenta Ukrainy Petra Poroszenkę o swoim zdecydowanym poparciu dla walki jego kraju z rosyjską agresją - przekazała administracja szefa ukraińskiego państwa po rozmowach polityków przeprowadzonych w piątek w Kijowie.

McCain, senator Partii Republikańskiej, składa dwudniową wizytę na Ukrainie wraz ze swym partyjnym kolegą Lindseyem Grahamem oraz demokratyczną senator Amy Klobuchar.

 

Poroszenko ocenił, że obecność przedstawicieli dwóch ugrupowań Senatu potwierdza stanowisko Stanów Zjednoczonych w walce, którą Ukraina prowadzi przeciwko rosyjskiej agresji.

 

- Bardzo istotne jest to, że w tej walce nasz naród, parlament i rząd stoją ramię w ramię z narodem amerykańskim. Odczuwamy z jego strony realne wsparcie i pomoc. Dla mojego 45-milionowego kraju jest to bardzo ważne w tych trudnych chwilach - oświadczył ukraiński prezydent.


Sankcje wobec Rosji zachowane

 

W trakcie spotkania omówiono stan reform na Ukrainie oraz realizację porozumień mińskich w sprawie uregulowania konfliktu między ukraińskimi siłami rządowymi a prorosyjskimi separatystami w Donbasie.

 

„Strony podkreśliły konieczność kontynuowania wysiłków na rzecz realizacji przez Rosję zobowiązań wynikających z mińskich porozumień oraz zachowania sankcji wobec Rosji do czasu całkowitego odnowienia suwerenności i jedności terytorialnej Ukrainy łącznie z Krymem” - głosi komunikat administracji Poroszenki.

 

"Walczymy o wolność"


Prezydent zaznaczył, że jego kraj walczy nie tylko o własne interesy. - Walczymy o wolność, o wartości i o demokrację, broniąc ich w centrum Europy w XXI wieku - powiedział.

 

Podczas wizyty amerykańskich senatorów Poroszenko odznaczył McCaina Orderem Wolności, zaś Grahamowi wręczył order Jarosława Mądrego.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie