Dwaj albańscy deputowani i mer pozbawieni mandatu. Przez kryminalną przeszłość

Świat
Dwaj albańscy deputowani i mer pozbawieni mandatu. Przez kryminalną przeszłość
Flickr/Andreas Lehner/CC BY SA 2.0

Dwaj albańscy deputowani i mer miasta zostali w czwartek pozbawieni mandatu z powodu swej kryminalnej przeszłości - poinformowała centralna komisja wyborcza. Prawo eliminujące z życia politycznego osoby zamieszane w działalność przestępczą przyjęto w 2015 r.

Ustawa ta zakazuje dostępu do funkcji publicznych osobom z przeszłością kryminalną lub zamieszanych w sprawy korupcyjne. Po raz pierwszy na jej podstawie pozbawiono mandatu deputowanych.

 

 

Decyzja centralnej komisji wyborczej dotyczy deputowanych Dashamira Tahiriego z opozycyjnej prawicowej Partii Demokratycznej oraz Shekelqima Selamiego z Socjalistycznego Ruchu na rzecz Integracji, a także socjalistycznego mera miasta Kavaja, Elvisa Roshiego. Wszystkim trzem zarzucono kłamstwa dotyczące ich spraw sądowych za granicą; nie przyznają się do winy.

 

Mer brał udział w zbiorowym gwałcie

 

 

 

Według prokuratury w Tiranie Tahiri został oskarżony o fałszowanie pieniędzy i skazany w 2009 roku przez włoski sąd na więzienie za używanie podrobionego prawa jazdy. "Nie odbył kary, gdyż opuścił Włochy" - głosi komunikat włoskich władz.

 

 

 

Selami został "w 1994 roku oskarżony przez włoski sąd o przemyt ludzi" - lecz nie wiadomo, czy był skazany.

 

 

 

Roshi z kolei "został skazany w 1995 roku w Szwajcarii za udział w zbiorowym gwałcie w wieku 16 lat, lecz z uwagi na młody wiek został z tego kraju wydalony". Był także przesłuchiwany dwa lata wcześniej przez szwajcarską prokuraturę w sprawie narkotykowej.

 

 

 

- Decyzja centralnej komisji wyborczej o pozbawieniu tych trzech osób mandatu jest jasnym i surowym przesłaniem, że nowe prawo dotyczące polityków powinno być stosowane niezależnie od ceny - skomentował albański minister sprawiedliwości Ylli Manjani.

 

Ruch konieczny na drodze integracji z UE

 

 

 

Ambasada USA w Tiranie w wydanym komunikacie z zadowoleniem powitała "zwycięstwo narodu albańskiego i ostrzeżenie dla kryminalistów, którzy zamierzali startować w wyborach parlamentarnych w czerwcu przyszłego roku".

 

 

 

Komisja Europejska w niedawnym raporcie na temat Albanii uprzedziła Tiranę, że "walka z przestępczością zorganizowaną i korupcją, a także gruntowna reforma systemu sądownictwa to niezbędne etapy na drodze dalszej integracji Albanii z Unią Europejską".

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie