Rosyjskie władze: lot Tu-154 trwał 70 sekund

Świat
Rosyjskie władze: lot Tu-154 trwał 70 sekund
PAP/EPA/DMITRY ASTAKHOV / SPUTNIK / KREMLIN POOL / POOL

Samolot rosyjskiego resortu obrony Tu-154, który rozbił się w niedzielę po starcie w Soczi, wzniósł się na wysokość 250 metrów; cały lot trwał ok. 70 sekund - poinformował w czwartek szef służby bezpieczeństwa lotów lotnictwa wojskowego Siergiej Bajnetow.

- Cały lot trwał ok. 70 sekund, maksymalna wysokość, którą stwierdziliśmy na podstawie odczytu rejestratora parametrów lotu, wynosiła ok. 250 metrów - powiedział Bajnetow na konferencji prasowej w Moskwie. Dodał, że na tej wysokości prędkość wynosiła 360-370 kilometrów na godzinę.

 

Bajnetow powiedział także, że z analizy zapisu rozmów w kokpicie wynika, że sytuacja kryzysowa na pokładzie trwała ok. 10 sekund.

 

- Wszystko przebiegało dosyć normalnie, ale pada zdanie wypowiedziane przez kapitana, jedno, i analiza tego zdania świadczy o pojawieniu się wyjątkowej sytuacji. Niczego więcej nam na razie nie mówi - zastrzegł.

 

Przyczyna wypadku będzie wiadoma najwcześniej za miesiąc

 

Wcześniej rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało, że na szczątkach maszyny nie stwierdzono śladów wybuchu ani pożaru. Minister transportu Maksim Sokołow podał, że obecnie rozpatrywanych jest siedem wersji katastrofy, m.in. błąd człowieka, awaria sprzętu, zderzenie z ptakiem, ale żadnej z tych wersji nie uznaje się za wiodącą. Ocenił, że przyczynę wypadku uda się ustalić najwcześniej za miesiąc.

 

Samolot z 92 osobami - 84 pasażerami i ośmioma członkami załogi - spadł w niedzielę do Morza Czarnego. Samolot leciał z Moskwy do Syrii, a w Soczi miał międzylądowanie w celu uzupełnienia paliwa. Większość pasażerów stanowili członkowie słynnego Chóru Aleksandrowa, którzy mieli dać noworoczny koncert w rosyjskiej bazie lotniczej Hmejmim.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie