"Propaganda terrorystyczna". Zatrzymano dziennikarza za tweety krytyczne wobec władz

Świat
"Propaganda terrorystyczna". Zatrzymano dziennikarza za tweety krytyczne wobec władz
Flickr/Matt Czarnocki/CC BY-ND 2.0

Ahmet Sik, jeden z najbardziej znanych tureckich dziennikarzy, został w czwartek zatrzymany za krytykowanie na Twitterze władz i publikowanie artykułów w opozycyjnym dzienniku "Cumhuriyet" - podała oficjalna agencja Anatolia.

Źródła w wymiarze sprawiedliwości i policji powiedziały agencji Anatolia, że Sik został zatrzymany w związku z "propagandą terrorystyczną". On sam potwierdził to na Twitterze, pisząc: "zostałem zatrzymany".

 

Według władz dziennikarz zamieszczał tweety o zakazanej, uważanej za organizację terrorystyczną Partii Pracujących Kurdystanu (PKK), a także artykuły w "Cumhuriyet", w których krytykował tureckie służby wywiadowcze.

 

Sik, autor wielu książek i laureat prestiżowej nagrody wolności prasy UNESCO im. Guillermo Cano z 2014 roku, był już zatrzymany w latach 2011-12 za rzekome związki z domniemanym spiskiem przeciw rządowi znanym jako afera Ergenekon.

 

Zwolennicy Gulena w tureckiej biurokracji

 

Dziennikarz wyspecjalizował się w badaniu związków między rządzącą Partią Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana a jego niegdysiejszym sojusznikiem, a dziś wrogiem Fethullahem Gulenem. Ten islamski kaznodzieja przebywający na wygnaniu w USA jest oskarżany przez władze o inspirowanie i zorganizowanie nieudanego zamachu stanu z 15 lipca br. W książce "Armia imama" z 2011 roku Sik opisał, do jakiego stopnia zwolennicy Gulena zinfiltrowali aparat biurokratyczny w Turcji.

 

Po puczu tureckie władze przystąpiły do czystek na niespotykaną dotąd skalę w urzędach, wymiarze sprawiedliwości, wojsku, policji, oświacie i mediach. Według tureckiej organizacji broniącej dziennikarzy P24, 80 dziennikarzy zatrzymano w ramach dochodzeń związanych z puczem; zamknięto 130 redakcji, wydawnictw i firm z branży medialnej.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie