"Możliwy atak terrorystyczny". Rosja o przyczynach katastrofy Tu-154

Świat
"Możliwy atak terrorystyczny". Rosja o przyczynach katastrofy Tu-154
PAP/EPA/YURI KOCHETKOV

Rosyjskie władze wciąż nie wykluczają zamachu terrorystycznego jako przyczyny niedzielnej katastrofy samolotu wojskowego Tu-154, w której zginęły 92 osoby - poinformował w czwartek przedstawiciel sił powietrznych Rosji generał Siergiej Bajnietow. Wcześniej w czwartek rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało, że na szczątkach Tu-154 nie stwierdzono śladów wybuchu lub pożaru.

- Na pokładzie nie doszło do wybuchu, ale to tylko jeden z rodzajów aktu terrorystycznego. Mógł to być każdy rodzaj mechanicznego uderzenia, nie wykluczamy więc aktu terrorystycznego - powiedział Bajnietow.

 

Awaria sprzętu lub zderzenie z ptakiem

 

Minister transportu Rosji Maksim Sokołow, który stoi na czele rządowej komisji prowadzącej dochodzenie w sprawie katastrofy, powiedział z kolei, że wersja o zamachu terrorystycznym, a tym bardziej o wybuchu, według posiadanych przez komisję informacji nie znajduje potwierdzenia.

 

Wcześniej Sokołow mówił też, że wśród obecnie rozpatrywanych wersji katastrofy jest m.in. błąd człowieka, awaria sprzętu i zderzenie z ptakiem, ale żadnej nie uznaje się za wiodącą. Ocenił, że przyczynę wypadku uda się ustalić najwcześniej za miesiąc.

 

Leciał do bazy lotniczej w Syrii

 

Z wraku samolotu udało się wydobyć dwie czarne skrzynki; trzecia uległa zniszczeniu.

 

Samolot Tu-154 wystartował w niedzielę z Moskwy, a w Soczi miał międzylądowanie w celu uzupełnienia paliwa. Leciał do bazy lotniczej Hmejmim w Syrii, wojskowej części lotniska w Latakii, gdzie 64 członków słynnego Chóru Aleksandrowa miało dać noworoczny koncert. Na pokładzie maszyny znajdowały się 92 osoby - 84 pasażerów i ośmiu członków załogi.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie