Rok 2016 w obiektywie. Zobacz zdjęcia najważniejszych wydarzeń

Świat
Zobacz zdjęcia najważniejszych wydarzeń roku 2016
Galeria zdjęć (8)
Młody Syryjczyk przebywający w szpitalu w mieście Duma. Jedna z tysięcy ofiar bombardowania Damaszku i milionów jakie cierpią w wyniku wojny w Syrii. EPA/Mohammed Badra

Mijający rok pełen był ważnych, ciekawych i zapierających dech w piersiach wydarzeń. Wojna domowa w Syrii, wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych, zamachy terrorystyczne w Europie Zachodniej, mistrzostwa Europy w piłce nożnej czy Igrzyska Olimpijskie w Rio, to tylko niektóre z nich.

Kryzys migracyjny

 

Kontynuacja kryzysu migracyjnego z lata 2015 roku, kiedy do Europy przyjeżdżać zaczęły tysiące imigrantów i uchodźców - głównie z Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej.

 

Pod koniec października 2016 r. rozpoczęła się ewakuacja obozu migrantów w Calais (Francja).

 

Do czuwania nad ewakuacją obozowiska skierowano ok. 1,2 tys. policjantów i żandarmów, którzy pilnowali, by likwidacja tzw. dżungli przebiegała możliwie jak najspokojniej.

 

 

 

 

Urodziny królowej

 

90. urodziny najdłużej urzędującej w historii monarchini - Elżbiety II. Uroczyste obchody rozpoczęły się w katedrze św. Pawła w Londynie, gdzie odprawiono mszę świętą w jej intencji. Ta ceremonia była również połączona ze skromnymi obchodami 95. urodzin męża królowej, księcia Filipa.

 

Kluczowym wydarzeniem programu była parada. Ponad 1,6 tys. żołnierzy i 300 koni przemaszerowało przez aleję łączącą Trafalgar Square z królewskim Pałacem Buckingham.

 

 

 

Brexit

 

Brytyjskie referendum z 23 czerwca, w którym 52 proc. Brytyjczyków opowiedziało się za wyjściem z Unii Europejskiej.

 

Zgodnie z zapowiedziami, formalne rozpoczęcie dwuletnich negocjacji o wyjściu Wielkiej Brytanii z UE planowane jest na marzec 2017 roku.

 

 

 

 

Euro 2016

 

Zwycięstwo Portugalczyków 1:0 z gospodarzami w finale piłkarskiego Euro 2016 we Francji.

 

Na turnieju Polska przegrała z Portugalią 3:5 po serii rzutów karnych w ćwierćfinale. Po 90 minutach gry i dogrywce był remis 1:1.

 

Biało-czerwoni o włos przegrali awans do najlepszej czwórki turnieju. Zaprezentowali się fantastycznie i zanotowali jeden z najlepszych wyników w historii polskiej piłki nożnej.

 

 

 

 

Pokemon Go

 

Gigantyczna popularność "Pokemon Go". Bohaterami gry są znane sprzed lat Pokemony (stworzenia występujące m.in. w anime), które tym razem wróciły do telefonów komórkowych.

 

Gra  wykorzystuje tzw. rzeczywistość rozszerzoną. Integruje świat bajkowych bohaterów z prawdziwym otoczeniem.

 

Twórcy zabawy wykorzystali zainstalowane w telefonach systemy GPS i kamery. Podczas gry na ekranie smartfona wyświetla się obraz z jego kamery, ale wzbogacony o wirtualne elementy. Zasady gry są proste. Należy tropić i łapać fikcyjne stworzenia.

 

 

 

Wybory w USA

 

Wyjątkowo zacięta i wręcz brutalna kampania prezydencka w USA oraz wybór na nowego prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa, któremu nawet na kilka dni przed samymi wyborami, niemal żadne z sondaży nie dawały nawet najmniejszych szans na zwycięstwo.

 

"Zrobiliśmy to! Dziękuję wszystkim wspaniałym osobom, które mnie wspierały, oficjalnie wygraliśmy wybory (pomimo zniekształconych i niedokładnych przekazów medialnych)" - napisał po ostatecznej decyzji elektorów na Twitterze Trump.

 

 

 

 

Światowe Dni Młodzieży

 

ŚDM 2016 z udziałem papieża Franciszka pod hasłem "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią" w Krakowie i w Brzegach k. Wieliczki od 26 do 31 lipca.

 

Polska była po raz drugi gospodarzem takiego spotkania - poprzednio gościła młodych w sierpniu 1991 r. w Częstochowie.

 

Według danych kurii, ŚDM w Krakowie zgromadziły ponad 2 miliony osób z całego świata. W ankietach prawie 97 proc. uczestników oceniło pobyt na ŚDM bardzo pozytywnie lub pozytywnie, a prawie 99 proc. po swoich doświadczeniach poleciłoby udział w ŚDM swoim znajomym.

 

 

 

Zamach w Nicei 

 

14 lipca na Promenadzie Anglików w Nicei islamski terrorysta wjechał 19-tonową ciężarówką w tłum oczekujący na świąteczne fajerwerki. Życie straciło w sumie 86 osób.

 

Do zamachu w Dzień Bastylii przyznała się dżihadystyczna organizacja Państwo Islamskie (IS), ale władze francuskie uważają, że mężczyzna, który dopuścił się masakry, działał jedynie pod wpływem propagandy IS.

 

 

 

 

Próba zamachu stanu w Turcji

 

Nieudany zamach stanu 15 lipca w Turcji wymierzony w oskarżanego o autorytaryzm prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana. Szybko stłumiony zapoczątkował czystki, bezprecedensowe od czasu dojścia do władzy w 2002 roku Partii Sprawiedliwości i Rozwoju na fali poparcia dla powrotu umiarkowanego islamu do polityki tureckiej.

 

Po próbie zamachu Ankara rozpoczęła masowe czystki; ponad 70 tys. osób zostało zawieszonych w obowiązkach, bądź straciło pracę. Zwolnienia objęły sądownictwo, urzędy państwowe, edukację, media i służbę zdrowia. Zatrzymano ponad 35 tys. ludzi, z których formalnie aresztowano blisko 18 tys. Większość formalnie aresztowanych to wojskowi.

 

O zorganizowanie nieudanego przewrotu w Turcji Ankara oskarża Fethullaha Gulena, islamskiego kaznodzieję mieszkającego w USA, który odpiera te zarzuty.

 

 

 

Rio 2016

 

W igrzyskach w Rio de Janeiro, które po raz pierwszy odbyły się w Ameryce Południowej, startowało około 10,5 tysiąca sportowców z rekordowej liczby 206 krajów. Rywalizację zdominowali reprezentanci trzech krajów: USA, Wielkiej Brytanii i Chin. Razem zdobyli 99 z 306 złotych medali.

 

Polacy wywalczyli 11 medali, o jeden więcej niż w Atenach, Pekinie i Londynie. W tym dorobku były jednak tylko dwa złote (Anita Włodarczyk w rzucie młotem oraz Magdalena Fularczyk-Kozłowska i Natalia Madaj w wioślarskiej dwójce podwójnej), co przesądziło o odległym, 33. miejscu w klasyfikacji medalowej - najgorszym od igrzysk w 1948 roku w Londynie.

 

Następne letnie igrzyska odbędą się za cztery lata w Tokio.

 

 

 

 

Zamachy w Brukseli

 

W atakach z 22 marca na lotnisku Zaventem pod Brukselą i stołeczne metro zginęły 32 osoby.

 

Agencja Associated Press podkreśliła, że Belgia, gdzie mieszka spora mniejszość muzułmańska pochodząca z Afryki Północnej, jest miejscem najbardziej owocnej w Europie rekrutacji bojowników dla IS.

 

Do tych zamachów, a także do ataków w Paryżu 13 listopada 2015 roku, gdzie zginęło 130 osób, przyznało się Państwo Islamskie.

 

 

 

Zamach w Berlinie

 

19 grudnia wieczorem kierowca 40-tonowej ciężarówki wjechał w tłum na jarmarku na Breitscheidplatz w Berlinie, zabijając 12 osób i raniąc blisko 50.

 

Prokuratura podejrzewa, że sprawcą był poszukiwany listem gończym w całej Europie Tunezyjczyk Anis Amri. Jedną z ofiar jest polski kierowca ciężarówki Łukasz Urban. Pogrzeb mężczyzny odbędzie się w piątek w Baniach.

 

 

 

polsatnews.pl

po/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie