Program 500 plus bez zmian do 30 września

Polska
Program 500 plus bez zmian do 30 września
Kancelaria Premiera/Flickr.com

- Nie planujemy zmian, jeśli chodzi wysokość świadczenia programu 500 plus oraz kryteria jego przyznawania. Jesteśmy na etapie oceny tego programu - zapewniła w środę minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Jak przekonywała, badania nie potwierdzają, że 500 plus wpływa na dezaktywizację kobiet na rynku pracy.

Rafalska wyjaśniła, że do kwietnia resort musi dokonać oceny funkcjonowania wszystkich programów socjalnych, w tym 500 plus.

 

Ustawa, która wprowadziła program, stanowi, że rząd ma składać coroczne sprawozdanie Sejmowi i Senatowi, a w ciągu 12 miesięcy od wejścia w życie ustawy minister musi przedstawić Radzie Ministrów ocenę systemów świadczeń na rzecz rodziny wraz z wnioskami dotyczącymi ewentualnych zmian. Natomiast decyzje o przyznaniu świadczenia są wydane do 30 września przyszłego roku i - jak wcześniej zapewniał resort - do tego czasu na pewno nic się nie zmieni w programie.

 

Rafalska: rośnie liczba pracujących kobiet

 

Jak zaznaczyła minister, "nie można dzisiaj powiedzieć, że kobiety zostawiają pracę z powodu programu 500 plus" - stwierdziła.

 

- Nie lekceważę tych obaw, ale bardzo proszę wszystkich ekspertów, również media, żeby dyskusja o tym była rzeczowa. Żeby dane, którymi się posługujemy, były danymi odnoszącymi się wyłącznie do zjawiska wpływu programu 500 plus na dezaktywizację zawodową kobiet - podkreśliła.

 

Rafalska powołała się na dane BAEL za III kwartał. "Wyraźnie wynika z nich, że liczba pracujących kobiet i wskaźnik zatrudnienia kobiet wzrasta, przy równoczesnym spadku liczby bezrobotnych kobiet i stopy bezrobocia" - mówiła.

 

Według danych MRPiPS (na podst. badania BAEL) współczynnik aktywności zawodowej kobiet w III kwartale br. wyniósł 48,4 proc. (wobec 48,6 proc. w III kw. 2015r.), zaś wskaźnik zatrudnienia - 45,4 proc. (44,9 proc. w III kw. 2015). Stopa bezrobocia kobiet wyniosła 6,2 proc. (7,5 proc. w III kw. 2015).

 

Szefowa MRPiPS zwróciła uwagę, że dane rejestrowanego bezrobocia również nie potwierdzają niekorzystnego wpływu programu 500 plus na kobiety na rynku pracy. Przypomniała, że stopa bezrobocia w listopadzie wyniosła 8,2 proc. "Zanotowano spadek bezrobotnych zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn" - podkreśliła.

 

"Rezygnacje z pracy bez związku z 500 plus"

 

- Jeżeli zdarzają się rezygnacje z pracy, to one się zdarzały i przed programem 500 plus i pewnie teraz też są. To jest kwestia indywidualnych zachowań i decyzji podyktowanych osobistą sytuacją: zdrowiem dziecka, sytuacją materialną, czy innymi czynnikami. To są decyzje, w których określenie wyłącznie wpływu świadczenia (500 plus), nie jest możliwe i łatwe do oceny - stwierdziła minister.

 

Rafalska wspomniała badanie CBOS z końca września 2016 r., w którym nie było deklaracji kobiet, pobierających świadczenie 500 plus, o tym, że zostawią pracę z powodu świadczenia.

 

- Raczej było 5 proc. wskazań, że program 500 plus jest szansą dla mnie na podjęcie pracy zawodowej. Dlatego, że mogę zapłacić za żłobek za przedszkole, stać mnie na opiekunkę, na bilet miesięczny - przypomniała.

 

Jej zdaniem program 500 plus być może pozytywnie przełoży się na rynek pracy, szczególnie, jeśli chodzi i prace niskopłatne.

 

- Będę niecierpliwie czekała na to, czy przypadkiem nie nastąpił większy wzrost wynagrodzeń kobiet - podkreśliła Rafalska.

 

PAP

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie