Izrael: Zgoda na blok dla osadników żydowskich w Jerozolimie Wschodniej

Świat
Izrael: Zgoda na blok dla osadników żydowskich w Jerozolimie Wschodniej
PAP/EPA/Atef Safadi

Izraelskie władze Jerozolimy wydały w środę zgodę na budowę 4-piętrowego bloku dla żydowskich osadników w jednej z dzielnic palestyńskiej Jerozolimy Wschodniej. Wcześniej miejska komisja przełożyła głosowanie w sprawie budowy 500 mieszkań w innych miejscach.

Informacje takie podała izraelska organizacja pozarządowa Ir Amim walcząca z żydowskimi osiedlami na okupowanym palestyńskim Zachodnim Brzegu Jordanu i w anektowanej przez Izrael Jerozolimie Wschodniej.

 

Blok ma stanąć na niezabudowanej obecnie działce w dzielnicy Silwan sąsiadującej ze Starym Miastem; żydowskie osadnictwo trwało tam już wcześniej mimo potępienia przez wspólnotę międzynarodową.

 

Decyzje władz miejskich ws. nowych osiedli zapadły przed środowym przemówieniem odchodzącego sekretarza stanu USA Johna Kerry'ego w Waszyngtonie, które ma być poświęcone sprzeciwowi wspólnoty międzynarodowej wobec żydowskiego osadnictwa na terenach palestyńskich i wizji pokoju na Bliskim Wschodzie.

 

Według źródeł agencji AFP, przełożenia głosowania w sprawie blisko 500 pozwoleń na budowę mieszkań w dzielnicach Ramat Szlomo i Ramot w Jerozolimie Wschodniej domagał się osobiście premier Izraela Benjamin Netanjahu, który chciał uniknąć wzrostu napięcia ze Stanami Zjednoczonymi.

 

Napięte relacje Izrael - Waszyngton

 

Stosunki między Izraelem a Waszyngtonem stały się bardzo napięte, bo podczas głosowania w Radzie Bezpieczeństwa ONZ w piątek ambasador USA wstrzymała się od głosu i dzięki temu niespodziewanie przyjęta została rezolucja żądająca od Izraela wstrzymania budowy osiedli żydowskich. W dokumencie podkreślono, że są one "pozbawione mocy prawnej i stanowią rażące pogwałcenie prawa międzynarodowego".

 

USA blokowały dotąd na forum Rady Bezpieczeństwa wszelką krytykę Izraela za nielegalne osadnictwo.

 

Osadnictwo uznane za nielegalne

 

Żydowskie osadnictwo na terenach palestyńskich jest uważane przez wspólnotę międzynarodową za nielegalne i stanowiące przeszkodę na drodze do pokoju na Bliskim Wschodzie. Jest tak głównie dlatego, że osiedla budowane są na ziemiach, na których ma powstać w przyszłości niezależna Palestyna. Jej stolicą miałaby być Jerozolima Wschodnia ze Starym Miastem. Na Zachodnim Brzegu Jordanu mieszka ok. 430 tys. osadników; w Jerozolimie Wschodniej jest ich ponad 200 tys.

 

Izrael uważa Jerozolimę za swoją stolicę, czego nie uznaje większość krajów, umieszczając z tego powodu swoje ambasady w Tel Awiwie.

 

Kerry: zasada dwóch państw drogą do pokoju

 

Rozwiązanie oparte na dwóch osobnych państwach - żydowskim i palestyńskim - jest jedyną możliwą drogą do pokoju między Izraelem a Palestyńczykami - powiedział w środę w Waszyngtonie sekretarz stanu USA John Kerry.

 

Szef amerykańskiej dyplomacji bronił decyzji USA z ubiegłego tygodnia, by umożliwić przyjęcie przez Radę Bezpieczeństwa ONZ rezolucji potępiającej nielegalne w świetle prawa międzynarodowego żydowskie osadnictwo na terenach palestyńskich. Kerry powiedział, że administracja prezydenta USA Baracka Obamy "działała zgodnie ze swoimi wartościami".

 

PAP

 

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie