Izrael odtajnił dokumenty ws. tysiąca dzieci zaginionych przed 70 laty

Świat
Izrael odtajnił dokumenty ws. tysiąca dzieci zaginionych przed 70 laty
PAP/EPA/Dan Balilty/POOL
Premier Izraela Benjamin Netanjahu

Izrael odtajnił w środę i opublikował w internecie ok. 200 tys. dokumentów rządowych dotyczących tajemniczego zniknięcia w końcu lat 40. i na początku 50. około tysiąca dzieci, głównie żydowskich imigrantów z Jemenu i innych krajów arabskich.

Imigranckie rodziny oskarżały izraelski establishment o uprowadzenie dzieci i odddanie ich do adopcji Żydom aszkenazyjskim (o korzeniach wschodnioeuropejskich), u których, jak wierzono, czekałoby je lepsze życie niż we własnych rodzinach - mizrahijskich lub orientalnych, jak określani są Żydzi z krajów arabskich. Na władze wywierano presję, aby odtajniły dokumenty.

 

Sprawa może dotyczyć od 5 do 8 tysięcy dzieci

 

Jak powiedział agencji EFE Szlomo Hakuta, dyrektor pozarządowej organizacji Amram, która udokumentowała 800 przypadków i domagała się sprawiedliwości w imieniu rodzin pozbawionych dzieci, odtajnienie dokumentów to "pierwszy krok, za którym - jak mamy nadzieję - pójdą następne, jak odtajnienie spraw porwań lub oddania do adopcji".

 

Według niego sprawa nazwana "sprawą jemeńskich dzieci" dotyczy zdaniem różnych badaczy - od 5 do 8 tys. kilkuletnich dzieci w pierwszych latach tworzenia państwa Izrael. Dochodzeniem w tej sprawie zajmowały się w ciągu kilkudziesięciu lat różne komisje, dochodząc do wniosku, że dzieci zmarły w szpitalach. Jednak rodzice nie chcieli w to uwierzyć i twierdzili, że sprawy nie zbadano gruntownie.

 

Minister sprawiedliwości: "dokumenty nie wskazują na uprowadzenie"

 

Izraelska minister sprawiedliwości Ajelet Szaked powiedziała, że dokumenty w żaden sposób nie wskazują na to, by dzieci te były ofiarami uprowadzenia.

 

Minister Cachi Hanegbi, który nadzorował odtajnienie, zachęcał Izraelczyków uważających się za dzieci adoptowane w tamtych czasach, aby pobrali próbki DNA, starając się ustalić swoje biologiczne rodziny. Przyznał, że jedna z komisji ustaliła, że większość dzieci umarła w szpitalach, ale jej wniosek rzeczywiście jest "problematyczny". Dlatego "lepiej, żeby każdy mógł sam się przekonać" - powiedział na spotkaniu z dziennikarzami.

 

W zaprezentowaniu bazy danych internetowych uczestniczył premier Izraela Benjamin Netanjahu. Udostępniając ją, "naprawiamy historyczną niesprawiedliwość, niewiedzę, zniknięcia i dyskryminację" - powiedział.

 

Rząd Izraela o decyzję o odtajnieniu dokumentów podjął 11 listopada, a 20 grudnia zaaprobował to Kneset.

 

PAP

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie