Polonijna organizacja ostrzega przed "terrorystycznym" KOD-em. "Deklarują użycie broni palnej"

Świat
Polonijna organizacja ostrzega przed "terrorystycznym" KOD-em. "Deklarują użycie broni palnej"
PAP/Bartłomiej Zborowski

Komitet Obrony Demokracji został określony jako "terrorystyczna organizacja". W liście do polskiego ambasadora w USA organizacja Polonia Institute podkreśliła także swe poparcie dla polskich władz "w czasie bezwzględnego i brutalnego zamachu na demokratycznie wybraną reprezentację narodu polskiego i demokratycznych instytucji w Polsce".

Polonia Institute (Instytut Polonia) - przedstawiający się jako "intelektualny lider polskiej społeczności w Stanach Zjednoczonych" - deklaruje w piśmie zamieszczonym na swojej stronie internetowej, że pragnie "aktywnie promować i chronić interesy Polski, Polskiego Narodu i Polonii w Stanach Zjednoczonych i na całym świecie".

 

Chcą zakazać wjazdu członkom KOD do Stanów Zjednoczonych

 

Autorzy listu wyrazili "zaniepokojenie ostatnimi działaniami używającej przemocy i terrorystycznej organizacji KOD, którą niedawno zawiązano w Polsce". Zapowiedzieli też: "zwrócimy się do amerykańskiego rządu o zaklasyfikowanie KOD-u jako organizacji terrorystycznej" i o odrzucenie starań wizowych "członków tego niebezpiecznego ramienia międzynarodowego terroryzmu".

 

W swoim piśmie uzasadnili, że "przywódcy KOD otwarcie nawołują do destabilizacji kraju" i "co więcej, deklarują użycie broni palnej i ukrytej broni". Zdaniem Instytutu Polonia działania KOD-u niosą niebezpieczeństwo, gdyż wielu jego członków to "dawni funkcjonariusze byłej komunistycznej tajnej policji".

 

Autorzy listu piszą też, że "KOD ustanowił swoją silną obecność w Stanach Zjednoczonych, a szczególnie w Kalifornii, Chicago, Waszyngtonie". Ostrzegają, że "planuje on wykorzystanie przemocy w protestach tu, w Stanach Zjednoczonych, tak jak niedawno czynił to w Warszawie".

 

Stoją murem za władzą

 

Instytut Polonia deklaruje poparcie dla udzielenia przez polską ambasadę i polskie misje dyplomatyczne "zdecydowanej odpowiedzi na takie bezprawne działania" KOD-u i wyraża swoją gotowość do "pomocy polskim misjom dyplomatycznym w stawieniu czoła wszelkim nieodpowiedzialnym działaniom postkomunistycznej kliki w Stanach Zjednoczonych".

 

List podpisali reprezentujący zarząd Instytutu jego współzałożyciel Jan Michał Małek - polonijny przedsiębiorca z USA, były członek Kongresu Polonii Amerykańskiej, założyciel Fundacji PAFERE, propagator wiedzy ekonomicznej w Polsce i współfundator Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza - oraz Leszek Pawlik.

 

Instytut Polonia, z siedzibą w Torrance w zespole miejskim Los Angeles, chce również "zwalczać przejawy antypolonizmu".

 

PAP

pr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie