Carrie Fisher nie żyje - księżniczka Leia z "Gwiezdnych wojen"

Świat
Carrie Fisher nie żyje - księżniczka Leia z "Gwiezdnych wojen"
PAP/EPA/Tracey Nearmy

Popularna amerykańska aktorka, która w "Gwiezdnych wojnach" grała księżniczkę Leę, zmarła w szpitalu na skutek zawału serca. Miała 60 lat - podał "People Magazine", powołując się na agenta aktorki.

"Z wielkim smutkiem Billie Lourd (córka aktorki - red.) potwierdziła, że jej ukochana matka Carrie Fishier odeszła o 8:55 (czasu pacyficznego - red.) dzisiaj rano" - odczytał oświadczenie rzecznik rodziny Simon Halls.

 

Zawał w samolocie

 

Amerykańska aktorka Carrie Fisher trafiła do szpitala 24 grudnia po tym, jak doznała rozległego zawału serca podczas lotu z Londynu do Los Angeles.

 

Pamiętana przede wszystkim z roli księżniczki Lei w "Gwiezdnych Wojnach" 60-letnia aktorka miała zawał kilkanaście minut przed lądowaniem w amerykańskim mieście. Straciła przytomność. Na pokładzie maszyny znajdował się lekarz, którzy podjął reanimację.

 

Życie pełne wzlotów i upadków

 

Carrie Fisher debiutowała w 1975 roku w filmie "Szampon" z udziałem Warrena Beatty. Miała 19 lat, gdy stała się znana jako księżniczka Leia z pierwszej części trylogii George’a Lucasa "Gwiezdne wojny" (1977) i zagrała u boku Harrisona Forda (Han Solo) oraz Marka Hamilla (Luke Skywalker). W swoich wydanych niedawno wspomnieniach "The Princess Diarist" Fisher przyznała się do romansu z Harrisonem Fordem trwającego przez trzy miesiące podczas kręcenia trylogii, która na globalną skalę stała się fenomenem kulturowym i społecznym.

 

W "Powrocie Jedi" z 1983 roku została symbolem seksapilu, nosząc złote metalowe bikini. W 2015 roku zagrała w siódmej części "Gwiezdnych wojen" zatytułowanej "Przebudzenie Mocy". Wystąpiła również w tak znanych filmach, jak "Blues Brothers" z 1980 roku, "Hannah i jej siostry" (1986), "Kiedy Harry poznał Sally" (1989), "Krzyk 3" (2000). Nie była pozbawiona autoironii, co pokazała w jednym z odcinków serialu "Seks w wielkim mieście", gdzie zagrała samą siebie.

 

Fisher była również autorką kilku książek. Na podstawie jej autobiograficznej, bestsellerowej książki "Pocztówki znad krawędzi" w 1990 roku został zrealizowany film z Meryl Streep i Shirley MacLaine w rolach głównych, opisujący rywalizację pomiędzy nią a matką, gwiazdą Hollywood Debbie Reynolds, znaną m.in. z "Deszczowej piosenki" (1952).

 

Carrie Fisher nie kryła, że przeszła uzależnienie od alkoholu i narkotyków; opowiadała też o życiu ze zdiagnozowaną chorobą afektywną dwubiegunową. Jej małżeństwo z legendą folk rocka Paulem Simonem trwało kilka miesięcy. Nazywała siebie "produktem chowu wsobnego Hollywood", mówiąc o tym, co przeżyła na własnej skórze: że ojciec Eddie Fisher opuścił jej matkę, odchodząc w ramiona Elizabeth Taylor; że jej partner zostawił ją dla innego mężczyzny; wreszcie, że obudziła się kiedyś w łożku obok nieżywego przyjaciela, który przedawkował narkotyki.

 

polsatnews.pl, Reuters, PAP

pr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie