Święta Rodzina na historycznych łodziach. Niezwykła szopka w starym porcie

Świat
Święta Rodzina na historycznych łodziach. Niezwykła szopka w starym porcie
flickr/an.difal

Niezwykłą unoszącą się na wodzie szopkę ustawioną na kilku historycznych łodziach żaglowych można oglądać w kanale portowym w Cesenatico na północy Włoch. Port zbudowano w XVI wieku według rysunku Leonarda da Vinci. Morska szopka budowana jest tam od 30 lat.

Porto Canale Leonardesco, bo tak brzmi jego nazwa, jest miejscem wyjątkowym i nasyconym historią. Niegdyś był jednym z ważniejszych punktów na mapie żeglugi. Po czasach jego świetności pozostały zabytkowe budynki, ustawione wokół kanału.

 

W okresie Bożego Narodzenia i przełomu roku historyczny kanał portowy stanowi dodatkową atrakcję. Na zacumowanych przy nabrzeżu tradycyjnych łodziach, które pochodzą z tamtejszego muzeum morskiego ustawiana jest spektakularna szopka.

 

Figury Świętej Rodziny oraz pasterzy i zwierząt są sugestywnie podświetlone, co sprawia, że jest to najbardziej oryginalna szopka, jaką można zobaczyć we Włoszech.

 

 

 

Trzydziestoletnia tradycja

 

Tradycja jej ustawiania narodziła się w 1986 roku.

 

Szopka odwołuje się nie tylko do narodzin w Betlejem, ale jednocześnie prezentuje dawne życie rodzin rybackich z tamtych stron w regionie Emilia-Romania. Na łodziach ustawione są też drewniane rzeźby rybaków, podnoszących kotwicę, sprzedających ryby i reperujących sieci.

 

Figury mają kostiumy z płótna. Zauważa się, że ich przygotowanie nie było łatwym zadaniem, bo aby mogły utrzymać się na łodziach, które unoszą się na wodzie, trzeba je było wykonać z dość lekkiego materiału. Jednocześnie muszą być na tyle stabilne, by nie przewrócił ich wiatr. Dlatego z drewna wykonano twarze i kończyny, które osadzono na lekkiej strukturze. Płótno udrapowanych kostiumów zostało pokryte warstwą wosku.

 

Dzięki temu figury tej niecodziennej szopki powstały z tych samych materiałów, z których konstruowano łodzie w dawnych czasach: drewna, płótna i wosku.

 

PAP

az/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie