Święta Rodzina na historycznych łodziach. Niezwykła szopka w starym porcie
Niezwykłą unoszącą się na wodzie szopkę ustawioną na kilku historycznych łodziach żaglowych można oglądać w kanale portowym w Cesenatico na północy Włoch. Port zbudowano w XVI wieku według rysunku Leonarda da Vinci. Morska szopka budowana jest tam od 30 lat.
Porto Canale Leonardesco, bo tak brzmi jego nazwa, jest miejscem wyjątkowym i nasyconym historią. Niegdyś był jednym z ważniejszych punktów na mapie żeglugi. Po czasach jego świetności pozostały zabytkowe budynki, ustawione wokół kanału.
W okresie Bożego Narodzenia i przełomu roku historyczny kanał portowy stanowi dodatkową atrakcję. Na zacumowanych przy nabrzeżu tradycyjnych łodziach, które pochodzą z tamtejszego muzeum morskiego ustawiana jest spektakularna szopka.
Il presepe galleggia: 12 originali Natività sul nuovo numero della Lettura | Foto I... https://t.co/H9YhF0BBS6 pic.twitter.com/QJqeJL45cG
— Corriere della Sera (@Corriere) 16 grudnia 2016
Figury Świętej Rodziny oraz pasterzy i zwierząt są sugestywnie podświetlone, co sprawia, że jest to najbardziej oryginalna szopka, jaką można zobaczyć we Włoszech.
Presepe della Marineria a Cesenatico 🌟⛵🌟
— Barbara (@barbaraluna25) 25 grudnia 2016
Buona serata 🌜 pic.twitter.com/HTGu2dmISp
Trzydziestoletnia tradycja
Tradycja jej ustawiania narodziła się w 1986 roku.
Szopka odwołuje się nie tylko do narodzin w Betlejem, ale jednocześnie prezentuje dawne życie rodzin rybackich z tamtych stron w regionie Emilia-Romania. Na łodziach ustawione są też drewniane rzeźby rybaków, podnoszących kotwicę, sprzedających ryby i reperujących sieci.
Figury mają kostiumy z płótna. Zauważa się, że ich przygotowanie nie było łatwym zadaniem, bo aby mogły utrzymać się na łodziach, które unoszą się na wodzie, trzeba je było wykonać z dość lekkiego materiału. Jednocześnie muszą być na tyle stabilne, by nie przewrócił ich wiatr. Dlatego z drewna wykonano twarze i kończyny, które osadzono na lekkiej strukturze. Płótno udrapowanych kostiumów zostało pokryte warstwą wosku.
Dzięki temu figury tej niecodziennej szopki powstały z tych samych materiałów, z których konstruowano łodzie w dawnych czasach: drewna, płótna i wosku.
PAP
Czytaj więcej