Inscenizacja przyjazdu Paderewskiego. Początek obchodów wybuchu Powstania Wielkopolskiego

Polska
Inscenizacja przyjazdu Paderewskiego. Początek obchodów wybuchu Powstania Wielkopolskiego
PAP/Marek Zakrzewski

Tradycyjna inscenizacja przyjazdu do Poznania Ignacego Jana Paderewskiego rozpoczęła w poniedziałek obchody 98. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. W 1918 roku, dzień po przyjeździe Paderewskiego, rozpoczęły się walki zwycięskiego powstania. Po raz pierwszy, z powodu sporu o apel smoleński, odbędą się dwie uroczystości - samorządowców i wojewody.

Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu i było największym zrywem niepodległościowym na terenie zaborów, zwieńczonym zwycięstwem. Dzięki niemu mieszkańcy Wielkopolski odzyskali wolność, a ziemie stanowiące kolebkę państwowości wróciły do Polski.

 

Inscenizacja przyjazdu męża stanu i muzyka zgromadziła na poznańskim dworcu kolejowym tłumy poznaniaków. Oczekujący na wjazd na dworzec zabytkowego składu wznosili okrzyki: Niech żyje Ignacy Jan Paderewski!, Niech żyje wolna Wielkopolska!, Niech żyje wolny Poznań!

 

Przypomnienie przemówienia mistrza

 

Po przywitaniu Paderewskiego, zebrani zaśpiewali Mazurka Dąbrowskiego. Mistrz przemówił do tłumu, wzywając do walk o niepodległą Wielkopolskę i Polskę.

 

- Pozdrawiam was serdecznie w imieniu Polaków z całego świata, w imieniu Polaków z Ameryki i Europy. W imieniu wszystkich Polaków, którzy walczą o nową Polskę. Pozdrawiam was gorąco i serdecznie, Wielkopolan, coście w pracy organicznej i gospodarczej byli nieporównani. Po wielu latach niewoli, powstaje wreszcie Polska; w Warszawie już jest nowy rząd, działa Piłsudski, tworzą się nowe zręby ojczyzny. Niech żyje nowa, wolna Rzeczpospolita Polska! - usłyszeli zebrani.

 

Przyjazd Paderewskiego, w którego wcielił się, tak jak w poprzednich latach, Edmund Dudziński, zakończył koncert pieśni patriotycznych i kolęd w wykonaniu Poznańskiego Chóru Nauczycielskiego im. Ignacego Paderewskiego, organizatora inscenizacji. Szef chóru Ryszard Łuczak podziękował poznaniakom za tłumne przybycie. Przypomniał, że inscenizacja przyjazdu Paderewskiego została zorganizowana już po raz 28.

 

- Po raz kolejny daliście dowód, że dla was to nie są czcze słowa, że jesteśmy dumni z tego wielkopolskiego powstania. To była wspaniała organizacja, wspaniały plan, że to się wszystko tak cudownie udało w 1918 rok  - powiedział. 

 

Po raz pierwszy dwie uroczystości z powodu sporu o apel smoleński

 

We wtorek w regionie po raz pierwszy odbędą się dwie osobne uroczystości z okazji rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego. W Poznaniu, jak co roku, główne obchody organizuje samorząd regionu. Wojewoda wielkopolski uczci 98. rocznicę wybuchu powstania w Lesznie.

 

Osobne uroczystości przygotowywane przez wojewodę Zbigniewa Hoffmanna to reakcja na decyzję marszałka Marka Woźniaka o rezygnacji z wojskowej asysty. Według Woźniaka, obecność wojska na obchodach musiałaby się wiązać z odczytaniem podczas apelu pamięci nazwisk ofiar katastrofy smoleńskiej.

 

Centralne uroczystości w ramach obchodów zorganizowanych przez wielkopolski samorząd odbędą się przy pomniku Powstańców Wielkopolskich. Odprawiona zostanie też msza św. w intencji powstańców. Po południu na pl. Wolności stanie obóz powstańczy z licznymi atrakcjami dla dzieci i dorosłych. 28 grudnia obchody przeniosą się do Warszawy. Zaplanowano m.in. uroczystości przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Na powstańczych mogiłach na Powązkach zostaną zapalone znicze.

 

Obchody w Lesznie rozpocznie msza święta za ojczyznę; oficjalne uroczystości odbędą się na miejskim rynku. Zaplanowano m.in. koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych, defiladę oraz pokaz historyczny i prezentację sprzętu wojskowego. Leszno w granicach odrodzonego państwa polskiego znalazło się 17 stycznia 1920 roku, na mocy postanowień traktatu wersalskiego.

 

PAP, polsatnews.pl

 

ptw/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze