Francja organizuje konferencję pokojową. Izraelski MON: to spisek

Świat
Francja organizuje konferencję pokojową. Izraelski MON: to spisek
Flickr/Υπουργείο Εξωτερικών/CC BY-SA 2.0
Izraelski minister obrony Awigdor Lieberman

Izraelski minister obrony Awigdor Lieberman porównał w poniedziałek mającą się odbyć w Paryżu konferencję w sprawie pokoju na Bliskim Wschodzie do "procesu Dreyfusa" i zaapelował do Żydów we Francji, by opuścili ten kraj, który "nie jest ich ziemią".

Władze Francji mają zorganizować 15 stycznia konferencję przedstawicieli ok. 70 państw, lecz bez udziału Izraelczyków i Palestyńczyków, w celu potwierdzenia poparcia przez wspólnotę międzynarodową rozwiązania polegającego na istnieniu dwóch państw - izraelskiego i palestyńskiego.

 

- To nie konferencja pokojowa, lecz sąd nad państwem Izrael - powiedział Lieberman na spotkaniu deputowanych ze swej partii IB (Nasz Dom Izrael).  - To nowa wersja procesu Alfreda Dreyfusa, gdzie państwo Izrael i naród żydowski zasiada na ławie oskarżonych - zaznaczył minister obrony.

 

AFP przypomina, że przez lata afera Dreyfusa - kapitana sztabu generalnego francuskiej armii pochodzenia żydowskiego, skazanego w roku 1895 pod fałszywym zarzutem szpiegostwa na rzecz Niemiec na dożywotnie zesłanie, a w roku 1906 zrehabilitowanego - głęboko podzieliła francuskie społeczeństwo i po dziś dzień pozostaje symbolem antysemityzmu.

 

Rząd Francji ma zamiar po konferencji zaprosić izraelskiego premiera i palestyńskiego prezydenta, by zapoznać ich z wynikami prac, lecz szef izraelskiego rządu Benjamin Netanjahu, wrogo nastawiony do wszelkich międzynarodowych propozycji w kwestii izraelsko-palestyńskiego konfliktu, zdążył już odrzucić pomysł spotkania w Paryżu z Mahmudem Abbasem.

 

Spór o osiedla żydowskie


Francja zagłosowała w piątek za przyjęciem rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ, nieprzychylnej Izraelowi. W tej sprawie do izraelskiego MSZ została wezwana m.in. ambasador Francji.

 

Podczas piątkowego głosowania w RB ONZ - dzięki wstrzymaniu się od głosu USA - została przyjęta rezolucja, żądająca od Izraela wstrzymania budowy osiedli na okupowanych terytoriach palestyńskich. W dokumencie podkreślono, że osiedla żydowskie są "pozbawione mocy prawnej i stanowią rażące pogwałcenie prawa międzynarodowego".

 

Minister Lieberman zaapelował do francuskich Żydów, by osiedlili się w Izraelu, co byłoby według niego "jedyną odpowiedzią na spisek", za jaki uważa planowaną konferencję.

 

Nawiązując do ataków na obiekty żydowskie i wzrostu aktów antysemityzmu we Francji w ostatnich latach szef izraelskiego resortu obrony powiedział, że jeśli mieszkający we Francji Żydzi chcą nimi pozostać i chcą, by Żydami były ich dzieci i wnuki, powinni opuścić Francję i osiedlić się w państwie żydowskim.

 

AFP przypomina, że w roku 2016 z Francji do Izraela wyemigrowało prawie 5 tys. Żydów, o 30 proc. mniej niż rok wcześniej.

 

PAP, polsatnews.pl

ptw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie