Szef MSZ Niemiec planuje przedłużyć kontrole na granicach

Świat
Szef MSZ Niemiec planuje przedłużyć kontrole na granicach
PAP/EPA/OLIVER BERG
Kolonia, Niemcy.

- Mam zamiar kontynuowania kontroli (granicznych) przez znaczny okres po lutym. W każdym razie przez wiele miesięcy. Obecnie nie dostrzegam końca tych restrykcji - powiedział de Maiziere w wywiadzie dla gazety "Bild am Sonntag". Obecne obostrzenia kończą się w lutym.

Szef resortu spraw wewnętrznych zapewnił, że uwzględni interesy Austrii, która graniczy z Niemcami od południa. Będziemy brali pod uwagę sytuację gospodarki, turystykę i mały ruch graniczny - dodał.

 

De Maiziere sugerował już w październiku, że kontrole na granicy niemieckiej będą mogły zostać zniesione dopiero wtedy, gdy zapewniona będzie kontrola zewnętrznej granicy UE oraz gdy kraje UE zapewnią wystarczającą liczbę miejsc w ośrodkach dla uchodźców.

 

Głównie granica z Austrią

 

Berlin wprowadził kontrolę granicy na początku września ubiegłego roku w związku z narastającą falą imigrantów docierających do Niemiec szlakiem bałkańskim. W całym zeszłym roku do Niemiec przejechało 890 tys. imigrantów. Niemieckie kontrole koncentrują się na granicy z Austrią, choć wyrywkowo przeprowadzane są także na innych kierunkach.

 

Część krajów należących do strefy Schengen krytykuje postawę Berlina, domagając się zniesienia kontroli. Swoje granice kontrolują obecnie oprócz Niemiec Austria, Dania, Szwecja i Norwegia.

 

PAP

pam/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie