"Razem jest nas około 10 osób". Opozycja kontynuuje protest

Polska
"Razem jest nas około 10 osób". Opozycja kontynuuje protest
PAP
Na zdjęciu wykonanym przez protestujących posłów: posłanka Nowoczesnej Ewa Lieder na sali plenarnej w Sejmie.

Po kilku posłów z PO i Nowoczesnej dyżuruje w niedzielę w sali obrad Sejmu. Wśród nich jest m.in. wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska (PO) i Katarzyna Lubnauer (N). Przed Sejmem protestowało też kilkadziesiąt osób, solidaryzujących się z posłami opozycji.

Mimo że jest Boże Narodzenie, protest posłów, którzy przebywają na sali plenarnej obrad niższej izby parlamentu jest kontynuowany. Zgodnie z zapowiedziami ma trwać on do 11 stycznia, czyli do następnego posiedzenia Sejmu.

 

Wiceprzewodnicząca klubu Nowoczesna Katarzyna Lubnauer, poinformowała, że poza nią w sali obrad dyżur pełnią w niedzielę m.in. posłowie PO: Rafał Grupiński, Iwona Śledzińska-Katarasińska, wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska, Małgorzata Okła-Drewnowicz, Krystyna Szumilas oraz posłowie Nowoczesnej: Joanna Sheuring-Wielgus i Marta Golbik.

 

- Razem jest nas około 10 osób - powiedziała Lubnauer.

 

Dodała, że rano posłowie zjedli w kuluarach śniadanie, a obecnie pozostają w sali obrad.

 

Borusewicz: obywatele przychodzą spontanicznie

 

Od piątku 16 grudnia w sali plenarnej Sejmu przebywają posłowie opozycji, którzy rozpoczęli wtedy protest wobec wykluczenia z obrad posła PO Michała Szczerby i wobec projektowanych zmian w zasadach pracy dziennikarzy w Sejmie, domagając się zachowania jej dotychczasowych reguł. Marszałek Sejmu Marek Kuchciński wznowił obrady w Sali Kolumnowej, gdzie przeprowadzono głosowania m.in. nad ustawą budżetową na 2017 r. Wcześniej w tej samej sali odbyło się posiedzenie klubu PiS. Opozycja uważa, że głosowania w Sali Kolumnowej były nielegalne, m.in. z powodu braku kworum.

 

- Posłowie (w Sejmie - red.) czekają na zakończenie przerwy, bo uważają, że posiedzenie Sejmu nie zostało zakończone. To, co się stało w Sali Kolumnowej, było nielegalne - powiedział wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz, który w niedzielę po południu rozmawiał przed budynkiem parlamentu z popierającymi protest osobami. Po drugiej stronie ulicy Wiejskiej zebrało się kilkadziesiąt osób - zwolenników Obywateli RP i KOD.

 

- Obywatele przychodzą spontanicznie, nikt tego nie organizuje. Przychodzą tu z potrzeby serca i rozumu. Serca - dlatego że są z tymi, którzy sprzeciwiają się niszczeniu praworządności. Rozumu - dlatego, że wiedzą, że to także ich będzie dotyczyło. Bo to nie tylko dotyczy posłów, nie tylko dotyczy to polityków, ale także dotyczy to wszystkich obywateli - dodał wicemarszałek Borusewicz.

 

Mówił m.in. o "zniszczeniu" Trybunału Konstytucyjnego. - To oznacza, że skargi obywatelskie do TK nie będą rozpatrywane, bo będą rozpatrywane w sposób nieobiektywny - ocenił Borusewicz.

 

Kolejne posiedzenie Sejmu - 11 stycznia

 

Wicemarszałek powiedział również, że ma nadzieje, iż "te wnioski ustawowe, które zostały uchwalone na posiedzeniu klubu PiS" wrócą z powrotem na posiedzenie Sejmu i zostaną tam "uchwalone zgodnie z przepisami prawa i zgodnie z regulaminem". - Jak trafią do Senatu, to podejmiemy decyzję. Na pewno my nad ustawami, które zostały uchwalone niezgodnie z prawem, nie będziemy procedować - zapowiedział Borusewicz.

 

Do przyszłego posiedzenia Sejmu na sali plenarnej rotacyjnie przebywać ma kilkudziesięcioosobowa grupa posłów PO - tak ustalił klub Platformy. 11 stycznia, kiedy zaplanowane jest kolejne posiedzenie Sejmu, politycy opozycji mają ponownie zablokować mównicę sejmową. W Senacie, który 11 stycznia prawdopodobnie rozpocznie prace nad budżetem na 2017 r., PO będzie bojkotować obrady. Opozycja uważa piątkowe głosowania budżetowe w Sali Kolumnowej Sejmu za nielegalne; domaga się ich powtórzenia.

 

Nowoczesna, której politycy również każdego dnia przebywają w Sejmie, także przygotowała rozpiskę "dyżurów", obejmującą najbliższe dni aż do Sylwestra. Nowoczesna także zamierza protestować do 11 stycznia.

 

PAP

 

luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie