Papież: pokój dla udręczonej Syrii, zwłaszcza dla Aleppo

Świat
Papież: pokój dla udręczonej Syrii, zwłaszcza dla Aleppo
PAP/EPA/CLAUDIO PERI

Papież Franciszek w orędziu na Boże Narodzenie zaapelował w niedzielę o zaprowadzenie pokoju w Syrii. Przypomniał o losie mieszkańców miasta Aleppo, gdzie, jak mówił, trwa "jedna z najokrutniejszych bitew". Wzywał też, by przynieść ulgę ludności Ukrainy.

W orędziu wygłoszonym w Boże Narodzenie z loggii bazyliki Świętego Piotra papież wyraził pragnienie, by życzenie pokoju dotarło do wszystkich ludzi, "zwłaszcza zranionych przez wojnę i gorzkie konflikty".

 

"Teatr jednej z najokrutniejszych bitew"


- Pokój dla mężczyzn i kobiet w udręczonej Syrii, gdzie przelano tak wiele krwi - zwłaszcza w mieście Aleppo, będącym w minionych tygodniach teatrem jednej z najokrutniejszych bitew. Bezzwłocznie pilne jest zapewnienie pomocy i pociechy wyczerpanej ludności cywilnej, z poszanowaniem prawa humanitarnego - wezwał Franciszek.


Dodał, że nadszedł czas, aby "ostatecznie umilkła broń, a wspólnota międzynarodowa czynnie dążyła do osiągnięcia wynegocjowanego rozwiązania". Mówił o potrzebie przywrócenia zasad współżycia obywatelskiego w Syrii.


Papież apelował o pokój dla kobiet i mężczyzn Ziemi Świętej.

 

"Potrzebna wspólna wola przynoszenia ulgi mieszkańcom"


- Niech Izraelczycy i Palestyńczycy mają odwagę i determinację, by napisać nową kartę historii, w której nienawiść i zemsta ustąpią przed wolą wspólnego budowania przyszłości wzajemnego zrozumienia i zgody - prosił.


Franciszek nawoływał o jedność i zgodę w Iraku, Libii i Jemenie przypominając, że mieszkańcy tych krajów "doświadczają wojny i strasznych działań terrorystycznych".


Wystosował też apel o pokój na Ukrainie, gdzie - jak dodał - ludność wciąż odczuwa skutki konfliktu na wschodzie kraju. Według papieża potrzebna jest tam "wspólna wola przynoszenia ulgi mieszkańcom oraz realizacji podjętych zobowiązań".

 

PAP

grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie