Dziennikarz Al-Dżaziry zatrzymany w Egipcie

Świat
Dziennikarz Al-Dżaziry zatrzymany w Egipcie
AP

Egipcjanin Mahmud Husejn został w piątek zatrzymany w Kairze, m.in. z powodu powiązań z Bractwem Muzułmańskim - podały w sobotę egipskie władze. Według nich katarska telewizja Al-Dżazira wspiera islamistyczną opozycję w Egipcie.

Jak poinformował AFP przedstawiciel prokuratury, Husejnowi zarzuca się nawoływanie do przemocy, publikację fałszywych informacji oraz przynależność do zdelegalizowanego w Egipcie Bractwa Muzułmańskiego.

 

Husejn, który na co dzień pracuje w siedzibie Al-Dżaziry w Dosze, we wtorek wrócił do Egiptu na urlop. Gdy przyleciał na lotnisko w Kairze, został przesłuchany, jednak wówczas zwolniono go do domu.

 

Katarska telewizja Al-Dżazira na swoim profilu na Facebooku potępiła zatrzymanie dziennikarza.

 

Oskarżenia o represje przeciwników politycznych

 

Jak zauważa agencja AFP, zarzuty pod adresem Husejna są podobne do tych stawianych trzem skazanym w 2013 roku dziennikarzom Al-Dżaziry. Po fali międzynarodowej krytyki władze w Kairze wypuściły dziennikarzy i zezwoliły im na opuszczenie kraju.

 

Wedug egipskich władz Al-Dżazira wspiera w swoich relacjach Bractwo Muzułmańskie od czasu obalenia w lipcu 2013 r. związanego z tą organizacją islamistycznego prezydenta Mohammada Mursiego.

 

Obecne władze Egiptu oskarżane są o represjonowanie przeciwników politycznych. Prezydent Abd el-Fatah es-Sisi utrzymuje, że Bractwo stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego. Z kolei organizacja ta twierdzi, że prowadzona przez nią działalność jest pokojowa.

 

PAP

 

luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie