Reuters: Kaczyński i Trump wśród "10 twarzy do obserwowania w 2017 roku" przez Europejczyków

Świat
Reuters: Kaczyński i Trump wśród "10 twarzy do obserwowania w 2017 roku" przez Europejczyków
PAP/Paweł Supernak

Międzynarodowa agencja prasowa ujęła w swoim zestawieniu dziesięć osób, które mogą mieć największy wpływ na kształt Europy w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Prezes PiS został wymieniony m.in. obok Donalda Trumpa, premier Wielkiej Brytanii Theresy May czy liderki francuskiego Frontu Narodowego Marine Le Pen.

Kaczyński według agencji Reutera jest "liderem wagi ciężkiej" postkomunistycznych państw ze wschodu Europy.

 

Jak zauważa Reuters, poprzez "ograniczanie" Trybunału Konstytucyjnego prawicowy rząd - którego Kaczyński jest nieformalnym liderem - sprawdza, czy Unia Europejska ma moc, aby narzucić Polsce swoją wolę, i jednocześnie zwiększa rozłam między wschodem a zachodem Wspólnoty.

 

Unia dała Warszawie czas do końca lutego na zmianę nastawienia - jednak Kaczyński liczy na swoich sojuszników, takich jak Węgry Viktora Orbana, którzy zablokują ewentualne nałożenie na Polskę sankcji w ramach procedury kontroli praworządności.

 

Ponadto agencja twierdzi, że Moskwa nadal będzie naciskać na byłych sowieckich sojuszników, ale napotka opór właśnie w osobie Kaczyńskiego, który widzi wpływ Rosji na katastrofę smoleńską, w której zginął prezydent Polski i brat bliźniak Kaczyńskiego.

 

Wybory za oceanem istotne dla Europy

 

Dużą rolę w rozwoju sytuacji na Starym Kontynencie odegra także Donald Trump, który 20 stycznia rozpocznie pierwszy rok swojej prezydentury w Stanach Zjednoczonych.

 

Agencja przypomina, że decyzje Trumpa mogą mieć wpływ na niestabilną europejską gospodarkę, co odbija się na nastrojach europejskich społeczeństw i ich preferencjach politycznych.

 

Ponadto nieukrywana niechęć Trumpa do finansowania NATO może zmusić państwa UE do stworzenia własnych rozwiązań wojskowych.

 

Imigrant z Afryki i tajemniczy "mężczyzna w czerni"

 

Reuters na swojej liście umieścił także "23-letniego mieszkańca Afryki Zachodniej", który ma nadzieję popłynąć do Włoch, kiedy ustaną zimowe sztormy na Morzu Śródziemnym.

 

Agencja zamieściła na liście takiego hipotetycznego człowieka, ponieważ 2017 roku kwestia uchodźców nadal będzie rozpalać Europejczyków.

 

Z kolei "mężczyzna w czerni" to człowiek, który nienawidzi Europy, w której mieszka. Państwo Islamskie, które przestaje sobie radzić w Iraku i Syrii, sprowokuje go do agresji w Europie. Według agencji terroryzm nadal będzie poważnym problemem dla Starego Kontynentu.

 

Osoby ujęte w zestawieniu Reutersa: Donald Trump, Jarosław Kaczyński, Geert Wilders (holenderski polityk, którego antyislamska partia może wygrać wybory), Theresa May, Marine Le Pen, afrykański imigrant, Władimir Putin, Sergio Mattarella (prezydent Włoch, które zmagają się z problemami finansowymi podobnymi do greckich i kryzysem politycznym po nieudanym referendum byłego premiera Matteo Renziego), Angela Merkel oraz mężczyzna w czerni.

 

polsatnews.pl, reuters.com

pr/grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie