Kolęda "Jezus Malusieńki" z tekstem o syryjskich rodzinach. Będzie śpiewana w polskich kościołach

Polska
Kolęda "Jezus Malusieńki" z tekstem o syryjskich rodzinach. Będzie śpiewana w polskich kościołach
Zdj. ilustracyjne, Fot. Pixabay.com

Jedna z najbardziej znanych polskich kolęd "Jezus Malusieńki" będzie w tegoroczne święta śpiewana w polskich kościołach z dodatkowymi zwrotkami. Pierwsza pozostanie tradycyjna, dalsze mówią o trudnym losie syryjskich rodzin i wsparciu, jakie otrzymują z Polski.

Akcję przygotował Caritas Polska, autorem tekstu jest Paweł Kęska, rzecznik prasowy organizacji. Tekst kolędy w nowej wersji ma trafić do wszystkich parafii w Polsce z propozycją śpiewania w czasie Bożego Narodzenia.

 

Jak wyjaśnia Caritas Polska, "tak jak 2000 lat temu Święta Rodzina pozbawiona była domu, tak dziś pozbawionych jest go wiele rodzin uciekających z Syrii i Iraku. Dotyczy to zarówno chrześcijan, jak i muzułmanów". Dlatego - słowa "syryjskiej kolędy" opowiadają zarówno o dramacie dzieci i rodzin, jak też o pomocy udzielanej ofiarom wojny w Aleppo w Syrii i w Libanie poprzez program  "Rodzina rodzinie".

 

Kolęda formą podziękowania


Kolęda została nagrana, śpiewa ją Violetta Brzezińska, a muzyce towarzyszy teledysk pokazujący dramat syryjskich rodzin. - Czuję się zaszczycona i wzruszona, że mogę być skromną częścią tego projektu - powiedziała. - Mam szczerą nadzieję, że nie będzie to kolejny muzyczny projekt realizowany przy okazji straszliwej wojny, ale że przełoży się on na jeszcze większą realną pomoc dla poszkodowanych ludzi - dodała Brzezińska.

 

Jak powiedział Kęska, program Caritas Polska "Rodzina Rodzinie", został stworzony nie tylko po to, żeby pomagać, ale również po to, żeby uwrażliwić polskie rodziny i polskie środowiska. - Taki długofalowy projekt prowadzi się o wiele trudniej, niż jednorazową zbiórkę pieniędzy - powiedział Kęska dodając, że kolęda ma być też formą podziękowania dla wszystkich, którzy ofiarowali swoją pomoc potrzebującym Syryjczykom.

 

"Rodzina rodzinie"


- Wzrusza nas troska rodzin, które zgłosiły się do programu o rodziny syryjskie. Moim zdaniem potrzebne jest nam spotkanie z indywidualną historią o wiele bardziej niż wiedza o danych statystycznych dotyczących wojny - podkreślił.

 

Program "Rodzina rodzinie" został uruchomiony w październiku. W tej chwili ponad 3 tys. polskich darczyńców wspiera długofalowo ponad 1000 syryjskich rodzin w Aleppo i w Libanie. Wśród wpierających jest Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. Syryjskie rodziny wspiera także Prymas Polski abp Wojciech Polak. W akcję zaangażowanych jest 80 parafii, wiele zgromadzeń zakonnych, wspólnot religijnych, firm oraz wiele rodzin.

 

Szczegóły programu można znaleźć na stronie www.rodzinarodzinie.caritas.pl

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie