Badania DNA potwierdziły tożsamość ekshumowanego Stefana Melaka

Polska
Badania DNA potwierdziły tożsamość ekshumowanego Stefana Melaka
Polsat News

- Potwierdzona została tożsamość mojego brata - powiedział w piątek Andrzej Melak, poseł PiS. Ekshumacja przewodniczącego Komitetu Katyńskiego Stefana Melaka, który zginął w katastrofie smoleńskiej, odbyła się pod koniec listopada. Ponowny pogrzeb zaplanowano na 29 grudnia.

Ciało Melaka było badane w Zakładzie Medycyny Sądowej w Warszawie, gdzie pobrane zostały próbki do badań DNA, histopatologicznych, toksykologicznych i fizykochemicznych.

 

Jak poinformował Andrzej Melak, ponowne uroczystości pogrzebowe odbędą na Wojskowych Powązkach w Warszawie. Poprzedzi je msza w kościele pw. św. Jozafata.

 

83 ekshumacje


Według Prokuratury Krajowej 83 ekshumacje są niezbędne wobec popełnionych wcześniej błędów; chodzi m.in. o możliwą zamianę szczątków ofiar katastrofy z 10 kwietnia 2010 r. i nieprawidłowości w opisie stwierdzonych obrażeń w dokumentacji sporządzonej przez stronę rosyjską. Do końca roku prokuratura zaplanowała przeprowadzenie 10 ekshumacji, a zakończenie wszystkich - jesienią lub zimą 2017 r.

 

Stefan Melak, przewodniczący Komitetu Katyńskiego, od końca lat 60. walczył o upamiętnienie polskich oficerów zamordowanych w 1940 r. przez NKWD w Katyniu, Miednoje i Charkowie. Współtworzył Krąg Pamięci Narodowej, który organizował pierwsze uroczystości w Dolince Katyńskiej na Wojskowych Powązkach w Warszawie. W 1981 r. odsłonił tam pierwszy w Polsce pomnik katyński. Działał też w wydawnictwach niezależnych "Niepodległość" i "Gazeta Polska", kolportował prasę niezależną oraz współpracował z Komitetem Obrony Więzionych za Przekonania.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie