"Mamy do czynienia z groźbami wobec sędziów". Posłanka Nowoczesnej ostro o Ziobrze

Polska
"Mamy do czynienia z groźbami wobec sędziów". Posłanka Nowoczesnej ostro o Ziobrze
PAP/Jakub Kamiński
Kamila Gasiuk-Pihowicz

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro grozi dyscyplinarkami sędziom sądów powszechnych, aby podporządkować ich partyjnej linii - oceniła Kamila Gasiuk-Pihowicz (Nowoczesna), odnosząc się do wypowiedzi szefa resortu o ewentualnych konsekwencjach dla sędziów za nierespektowanie wyroków TK.

W czwartek w radiowej Jedynce Ziobro był proszony o komentarz do słów prezesa Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" Krystiana Markiewicza, który w "Dzienniku Gazecie Prawnej" zapowiedział: "Z ciężkim sercem, ale muszę przyznać, że będę w swojej pracy ignorować te wyroki Trybunału Konstytucyjnego, które zostaną wydane w składzie sprzecznym z ustawą zasadniczą oraz dotychczasowym orzecznictwem sądu konstytucyjnego".

 

Odnosząc się do tej wypowiedzi Ziobro powiedział, że sędziom, którzy nie podporządkują się wyrokom wydanym przez obecny skład TK, grozi "odpowiedzialność dyscyplinarna i konsekwencje związane z nieprzestrzeganiem przepisów prawa, które jasno mówią, że sądy i poszczególni sędziowie są zobowiązani stosować się do obowiązującego w Polsce prawa".

 

"Nie będzie stać ma straży naszych praw"

 

Do jego wypowiedzi odniosła się podczas briefingu w Sejmie posłanka Nowoczesnej. - Zdecydowanie mamy do czynienia z groźbami odpowiedzialności dyscyplinarnej wyciąganej wobec sędziów sądów powszechnych. Jest to konsekwencja tego, że sparaliżowany TK wydający wyroki, pewnie bardziej zgodnie z linią partii niż z zapisami polskiej konstytucji, nie będzie już pełnił swojej podstawowej funkcji, czyli stać na straży naszych praw i wolności konstytucyjnych - stwierdziła Gasiuk-Pihowicz.

 

- To oznacza, że ciężar ochrony naszych praw i wolności przesuwa się w tym momencie na sądy powszechne - dodała.

 

W ocenie Gasiuk-Pihowicz można było się spodziewać w ciągu najbliższych tygodni "pomysłów PiS, jak podporządkować sądy powszechne linii partyjnej". - To są właśnie te pomysły, które zostały zaprezentowane przez ministra Ziobrę. Myślę, że kolejnych pomysłów możemy oczekiwać w najbliższych dni - oceniła.

 

- Rządy PiS prowadzą do totalnego chaosu - oświadczyła.

 

PAP

 

pam/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie