Rosyjski cybergang wyłudził miliony dolarów z internetowego rynku reklamy

Technologie
Rosyjski cybergang wyłudził miliony dolarów z internetowego rynku reklamy
pixabay/bykst/Public Domain

Pochodzący z Rosji hakerzy od kilku miesięcy przejmują z internetowego rynku reklamy po kilka milionów dolarów dziennie - wynika z przedstawionego raportu firmy White Ops, zajmującej się bezpieczeństwem w sieci. W sumie może chodzić o ponad 300 mln dolarów.

Jak poinformowała firma specjalizująca się w wykrywaniu oszustw sieciowych White Ops, rosyjska grupa przestępcza od kilku miesięcy dopuszcza się oszustw na masową skalę, na skutek których internetowy rynek reklamy traci po kilka milionów dolarów dziennie. 

 

Wszystko na skutek działań hakerskich zwanych "methbot". Nazwa ta, jak jak opisuje White Ops, odnosi się to słowa metamfetamina (meth) zapisanego w pliku, w którym znajduje się wirus. Ta metoda, jak napisali autorzy raportu, "fałszuje liczbę odsłon reklamowych w plikach wideo". Komputery przejęte przez oszustów "oglądają 300 mln reklam wideo dziennie".

 

Jak podała White Ops, oszuści włamali się do grupy komputerów, które na ich zlecenie "nabijały" oglądalność reklam wideo.

 

Włamali się do pół miliona komputerów

 

Wydawało się, że odbiorcy klikają na prawdziwe spoty internetowe nadawane przez rzeczywiste firmy, tymczasem znajdywały się one na 6 tysiącach fałszywych stron internetowych, do złudzenia przypominających domeny znanych wydawców, takich jak CNN, ESPN, Vogue czy New York Times. Co więcej, ludzie tych reklam nie oglądali. Na zlecenie włamywaczy robiły to komputery.

 

Według agencji AP oszuści włamali się do ponad pół miliona komputerów. Szajka przestępcza wyłudzała w ten sposób pieniądze od firm płacących za cyfrowe reklamy i pozbawiała potencjalnych wpływów właścicieli stron internetowych, na których spoty byłyby wyświetlane.

 

3-5 mln dolarów zysków dziennie

 

Jak powiedział prezes White Ops Eddie Schwartz, trudno określić dokładną kwotę, którą nieuczciwie pozyskali rosyjscy oszuści, bo nie ustalono dokładnie, od kiedy trwa proceder. Schwartz szacuje, że sieciowi złodzieje zgarniali z rynku od 3 do 5 milionów dolarów dziennie, mniej więcej od początku października. Dodał, że nie zaprzestali swej działalności.  

 

Oznaczałoby to,  że od początku października do 20 grudnia zyskali ponad 320 mln dolarów

 

Tego typu kradzieże od dawna są problemem ocenianego na 187 mld dolarów globalnego rynku reklamy cyfrowej. Według szacunków oszustwa reklamowe związane z botami (komputery przejęte przez hakerów, które wykonują ich polecenia) sięgną w tym roku na świecie 7 mld dolarów.

 

PAP, polsatnews.pl

 

 

ptw/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze