Planowali zamach w okresie świątecznym. Policja zastrzeliła trzy osoby

Świat
Planowali zamach w okresie świątecznym. Policja zastrzeliła trzy osoby
PAP/EPA/ADI WEDA

Indonezyjska policja poinformowała o zabiciu w środę na przedmieściach Dżakarty trzech bojowników islamistycznych, którzy planowali przeprowadzenie w okresie świątecznym zamachu samobójczego. W domu, gdzie przeprowadzono obławę, znaleziono kilka bomb. Dwa ładunki wybuchowe rozbrojono na miejscu.

Mężczyźni planowali atak w Boże Narodzenie lub w noc sylwestrową; mieli najpierw zaatakować nożami policjantów, żeby przyciągnąć tłum, a następnie zdetonować bomby - sprecyzował szef policji w Dżakarcie Mochamad Iriawan. Cała trójka zginęła podczas wymiany ognia z oddziałem antyterrorystycznym policji.

 

Wcześniej w sąsiedztwie aresztowano mężczyznę, który naprowadził policję na dom wykorzystywany przez bojowników.

 

Zwolennicy radykalnego islamu?

 

- Co roku w Boże Narodzenie i okresie noworocznym terroryści planują przeprowadzenie amaliyah - powiedział rzecznik indonezyjskiej policji, używając arabskiego określenia na zamach samobójczy. Nie ma na razie informacji o przynależności zabitych w środę terrorystów do jakiejś konkretnej organizacji.

 

W styczniu siedem osób, w tym pięciu zamachowców, zginęło, a 20 ludzi zostało rannych w zamachach bombowych i strzelaninie w centrum Dżakarty. Do samobójczych ataków przyznało się wówczas Państwo Islamskie (IS).

 

Ugrupowanie Dżimah Islamija

 

W ostatnich latach siły antyterrorystyczne Indonezji prowadziły skuteczną walkę z ekstremistycznym ugrupowaniem Dżimah Islamija, odpowiedzialnym za kilka ataków w tym kraju, w tym za zamachy na Bali w 2002 roku oraz w Dżakarcie w 2009 roku, w których zginęło łącznie 209 osób. Zdaniem ekspertów zwolennicy IS w Indonezji wywodzą się spośród sympatyków właśnie tego ugrupowania.

 

Kilkuset obywateli Indonezji wyjechało na wojnę do Syrii, by walczyć po stronie IS; większość nie wróciła.

 

PAP

po/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie