Minister rodziny: program "500+" mógł wpłynąć na decyzję o urodzeniu dziecka

Polska
Minister rodziny: program "500+" mógł wpłynąć na decyzję o urodzeniu dziecka
Polsat News

"Program 500+" może mieć znaczący udział w tym, że w 2016 r. więcej kobiet zdecydowało się urodzić dziecko - oceniła minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Odniosła się do danych NFZ w sprawie liczby kobiet, które zaszły w ciążę; od początku roku do października odnotowano wzrost o 14,5 tys.

Z danych NFZ wynika, że w okresie między kwietniem, a październikiem, czyli od momentu obowiązywania "500+", nastąpił wzrost liczby kobiet w ciąży o 9,5 tys. (w porównaniu do poprzedniego roku). W sumie od początku roku do października odnotowano wzrost o 14,5 tys.

 

- To najlepsza informacja, jaką mogłam w końcówce roku usłyszeć. Cały czas komentowaliśmy dane dotyczące demografii z dużą ostrożnością, bo te procesy wymagają długofalowych obserwacji i analiz - powiedziała minister Elżbieta Rafalska. Zwróciła uwagę, że do resortu docierają informacje o większej liczby kobiet w ciąży.  - Chcielibyśmy, żeby to była utrzymująca się tendencja - dodała.

 

Kilka przyczyn większej liczby ciąż

 

W ocenie minister, wiele czynników złożyło się na to, że większa liczba rodzin, w porównaniu z ubiegłym rokiem, zdecydowała się na dziecko.  - Myślę, że "500+" może mieć w tym swój znaczący udział - uważa szefowa resortu rodziny.

 

- Dobra sytuacja na rynku pracy też ma znaczenie. Również program "Mieszkanie+". I pokazanie, że rząd zamierza realizować długofalową politykę rodzinną i gwarantuje bezpieczeństwo wypłacalności programu "500+" - dodała. Zwróciła uwagę, że wszystkie te działania zwiększają poczucie bezpieczeństwa rodzin.

 

Jak podkreśliła minister rodziny i pracy, pozytywne dane NFZ są tylko zasługą rodzin, które zdecydowały się na dziecko. - Całą odpowiedzialność i trud wychowania jest na ich barkach, my tylko staramy się im trochę pomóc - powiedziała.

 

Podsumowanie na wiosnę

 

Rafalska zaznaczyła, że należy jeszcze poczekać na ocenę efektów wprowadzenia programu.  - Wiemy, że rok funkcjonowania programu to jest ten czas wystarczający, żeby tą dynamikę wzrostu urodzeń, jeżeli ona będzie, oceniać  - stwierdziła.

 

W grudniu MRPiPS poinformowało, że 3,79 mln dzieci, czyli 55 proc. wszystkich dzieci do 18 lat w Polsce objętych jest wsparciem z programu "Rodzina 500+". Do rodzin trafiło ponad 15,1 mld zł. Ponad 41 proc. świadczeń wypłacanych jest na pierwsze dziecko. Są to dane na koniec listopada.Program ruszył 1 kwietnia.

 

Świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł rodzice otrzymują niezależnie od dochodu na drugie i kolejne dzieci do ukończenia przez nie 18 lat. W przypadku rodzin z dochodem poniżej 800 zł netto na osobę (lub 1200 zł netto w przypadku wychowywania w rodzinie dziecka niepełnosprawnego) wsparcie można otrzymać także na pierwsze lub jedyne dziecko.

 

Po pierwszym pół roku obowiązywania programu szefowa MRPiPS mówiła, że program ma pozytywny wpływ na polską gospodarkę, skutecznie poprawia wskaźniki ubóstwa, natomiast na efekt w postaci poprawy dzietności, trzeba poczekać, co najmniej rok od wejścia w życie programu, a więc do I-II kwartału 2017 roku.

 

PAP, polsatnews.pl

 

 

 

ptw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie