Kaczyński, Szydło, Kuchciński, Karczewski, Terlecki - konferencja liderów z PiS w polsatnews.pl

Polska
Kaczyński, Szydło, Kuchciński, Karczewski, Terlecki - konferencja liderów z PiS w polsatnews.pl
PAP/Marcin Obara

Prezes PiS Jarosław Kaczyński na konferencji liderów tej partii, w której uczestniczyła premier Beata Szydło oraz marszałkowie Sejmu i Senatu, a także szef klubu PiS "wyciągnął rękę" do opozycji. Stwierdził, że oferta współpracy z liderem opozycji jest aktualna. Jednocześnie ostrzegł jednak, że także posłów opozycji obowiązuje prawo karne. Na portalu polsatnews.pl zapis relacji na żywo.

hlk/
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

 

Politycy PiS opuścili salę. Po konferencji dziennikarze nie mogli zadawać pytań.

Kaczyński: chciałem złożyć w imieniu kierownictwa partii serdeczne życzenia miłych, zdrowych, wesołych świąt i dobrego Nowego Roku wszystkim Polakom. Niezależnie od tego, jakie mają poglądy polityczne. Chcielibyśmy, żeby to był dobry rok rozwoju Polski. Ale chcielibyśmy, żeby tego wszystkiego, co jest ludzkim szczęściem było jak najwięcej wśród wszystkich, w rodzinach i tych, którzy są sami. By każdy Polak mógł przy końcu 2017 r. uważać, że to był rok dobry. Byśmy mogli ten rok zapisać dobrze także w polskiej historii. Wierzymy, że tak będzie, że to, co dzisiaj się dzieje i zakłóca spokój Polaków, to tylko przejściowy incydent, że pójdziemy dalej i to będzie droga ku sukcesom, ku lepszej Polsce.

 

Terlecki: zapraszamy wszystkich posłów, którzy gotowi są dotrzymać swoich wyborczych zobowiązań, bo byli wybierani nie po to, żeby uczestniczyć w awanturach, ale by pracować na rzecz Polski. Wszystkich tych posłów zapraszamy do współpracy i dyskusji.

Terlecki: nasz klub parlamentarny jest otwarty na rozmowy i współpracę z tymi wszystkimi, którzy nie chcą uczestniczyć w zamieszaniu jakie powstało w ostatnich dniach w Sejmie i nie chcą uczestniczyć w wywoływanych tam awanturach, którzy chcą pracować na rzecz Polski i Polaków.

Karczewski: nie było naszym zamiarem, aby ograniczyć dostęp dziennikarzy do pracy posłów i senatorów. Ten dostęp był i będzie. Ale chcemy polepszyć warunki.

Karczewski: spotkaliśmy się w Senacie, gdzie temperatura sporu jest niższa, z dziennikarzami. Aby porozmawiać o pracy dziennikarzy w parlamencie.

Karczewski: cieszy mnie, że senatorowie PO zrozumieli, że obstrukcja i przedłużanie i zakłócanie obrad jest niezgodne z regulaminem i jest zbyteczne.

 

Karczewski: bardzo mnie cieszy to, że w Senacie w spokoju - choć chwilami ten spokój był zaburzany - ale udało nas się w ciszy i spokoju przyjąć te ustawy, które mieliśmy obowiązek przyjąć.

Karczewski: przyjęliśmy i przyjmujemy te ustawy, które wpływają do nas z Sejmu.

 

Kuchciński: głosowania zostały przeprowadzone zgodnie z regulaminem Sejmu. 33. posiedzenie Sejmu zostało zakończone, a ustawa budżetowa została uchwalona.

Kuchciński: dziennikarze mieli możliwość obserwowania oraz rejestrowania obrad przed wejściem głównym do Sali Kolumnowej, zapewniony był także przekaz przez kamery sejmowe i transmisja internetowa bezpośrednia. Nie było więc naruszenia jawności obrad. Każda ich część była transmitowana i jest możliwa do odtworzenia.

Kuchciński: wszyscy posłowie zostali poinformowai o kontynuacji obrad w Sali Kolumnowej sms-ami oraz jako komunikat wyświetlany na sali plenarnej. Wszyscy posłowie mogli wejść do Sali Kolumnowej jej głównym wejściem i brać udział w każdym głosowaniu.

 

Kuchciński: Sejm uchwala ustawy zwykłą większością głosów w obecności co najmniej ustawowej liczby posłów. We wszystkich głosowaniach w Sali Kolumnowej wzięła udział wymagana konstytucyjnie liczba posłów.

Kuchciński: miałem dwa rozwiązania: poprosić straż marszałkowską o przywrócenie porządku, ale uznałem to rozwiązanie za niewskazane. Podjąłem więc decyzję o przeniesieniu posiedzenia do innej sali.

Kuchciński: dla zachowania powagi i porządku na sali posiedzeń musiałem podjąć kroki zapewniające kontynuację obrad.

Kuchciński: tematem obrad była debata nad budżetem państwa. Dyskusja podczas obrad i pytania nie mogą być oderwane od meritum sprawy, a tak zachowywała się opozycja.

Kuchciński: 16 grudnia na skutek zablokowania mównicy przez posłów opozycji i uniemożliwienia mi prowadzenia obrad podjąłem decyzję o kontynuacji obrad. Decyzja ta wynika z konstytucyjnych kompetencji marszałka Sejmu, ale także z obowiązków posłów.

Szydło: Polacy czekają na to, że w polskim Sejmie będzie rozmowa na temat ich problemów. Nie przepychanki  ze strony opozycji, nie próby bojkotowania prac nad budżetem państwa, ale wspólna praca nad tym budżetem. Jesteśmy otwarci do przyjmowania dobrych pomysłów i dyskusji.

Szydło: Polska potrzebuje mądrej polityki gospodarczej, która została przygotowana. W dyskusji parlamentarnej nt. spraw gospodarczych możemy wspólnie podjąć dużo dobrych projektów dla polskiej gospodarki.

 

Szydło: chciałam się zwrócić do parlamentarzystów, aby razem z nami wspólnie podjęli prace na rzecz Polski i Polaków.

Szydło: w Polsce jest wystarczająca ilość pieniędzy, żeby realizować ambitne projekty społeczne i gospodarcze. Nie ma żadnych powodów, żeby sądzić, że sytuacja finansowa Polski mogłaby się w przyszłym roku pogorszyć.

Szydło: budżet państwa jest stabilny i wszystkie plany i projekty, które przyjęliśmy w tym roku będą realizowane.

Szydło: chodzi nam o to, żeby polscy przedsiębiorcy mieli odpowiednie warunki do realizacji swoich planów. Żeby mogli się rozwijać, ale też z drugiej strony proponujemy i zachęcamy do inwestowania w Polsce. Te przepisy, które będziemy proponować, mają taki cel.

Szydło: pierwsze projekty ustaw zostały już przyjęte przez Sejm. Rząd pracuje już nad kolejnymi.

Szydło: w przyszłym roku najbardziej będzie koncentrowali się na sprawach gospodarczych.

Szydło: wszystkie działania miały na celu zabezpieczyć i poprawić byt polskich rodzin.

Szydło: w tym roku skoncentrowaliśmy się przede wszystkim na tych projektach, które dotyczyły poprawy życia Polaków. To, do czego zobowiązaliśmy się w kampanii wyborczej.

Szydło: Polska się rozwija. Naszym celem jest, żeby ten rozwój był jeszcze szybszy.

Szydło: sytuacja gospodarcza w Polsce jest stabilna. Będziemy mieli w tym roku jedne z najlepszych wskaźników gospodarczych w Europie.

Szydło: musimy zrobić wszystko, żeby ten spór polityczny był konstruktywny. Żeby pojawiały się z niego projekty, które będą wpływały na polepszenie życia Polaków.

Szydło: Polska potrzebuje dziś spokoju, polscy obywatele przed świętami myślą przede wszystkim o tym, że w Polsce potrzebna jest rozmowa.

 

Kaczyński: chciałbym podkreślić, że jesteśmy tutaj po to, by przekazać społeczeństwu, ale także opozycji coś, co można określić jako pozytywny sygnał, jako wyciągniętą rękę. I mamy nadzieję, że ta ręka wyciągnięta w tym świątecznym czasie nie zostanie odrzucona.

Kaczyński: nieprawdę niewiele obywateli da się przekonać, że posłanka wychodząca z Sejmu, obrzucana jakimiś przedmiotami, to jest agresorka i negatywny bohater wydarzeń.

Kaczyński: to jest także zwrócenie się do mediów, żeby opisywały te wydarzenia zgodnie z istniejącym w Polsce stanem prawnym. Informowanie obywateli o tym, że jakaś działalność ma charakter przestępczy, to jest informowanie o bardzo ważnym aspekcie sprawy.

 

Kaczyński: posłowie opozycji podlegają w szczególności temu prawu, które obowiązuje w pracach Sejmu, ale także prawu karnemu. A proszę pamiętać, że przepisy prawa karnego są tutaj łamane i mamy do czynienia z akceptacją działań, które w oczywisty sposób mają charakter przestępczy. Blokowanie, odbieranie wolności obywatelom, uniemożliwianie normalnego poruszania się - to są wszystko przestępstwa.

Kaczyński: działamy naprawdę bardzo powściągliwie i chcemy być bardzo powściągliwi, ale apelujemy o to, aby opozycja wróciła do sytuacji, w której uznaje, że prawo obowiązuje. Posłowie opozycji podlegają prawu tak, jak wszyscy inni obywatele.

Kaczyński: nikt nie znajdzie w regulaminie Sejmu prawa do blokowania Sejmu, mównicy i blokowania sali Sejmu.

Kaczyński: chcę zwrócić się do opozycji, żeby zastanowiła się nad tym, czy rzeczywiście warto stawiać sprawy tak, że mamy pełne prawo powiedzieć, że opozycja uznała, że prawo jej nie obowiązuje.

 

Kaczyński: to oczywiście nie może prowadzić do paraliżu pracy większości, do paraliżu całego procesu rządzenia, ale jesteśmy otwarci. Oczywiście warunkiem jest powrót do normalnej pracy parlamentu.

Kaczyński: chcielibyśmy, żeby opozycja miała też pewne uprawnienia w Sejmie. Żeby ten element pozytywnej krytyki, przedstawiani innego zdania mógł być spokojnie prezentowany, bo my sobie to cenimy i wiemy, że to jest sól demokracji. Demokracja to starcie poglądów i prawa mniejszości.

Transmisja konferencji na żywo na antenie Polsat News.

Kaczyński: jesteśmy gotowi podjąć działania - w porozumieniu z naszymi przeciwnikami politycznymi - które mają na celu stworzenie systemu, które istnieją w innych krajach europejskich, np. Anglii.

Kaczyński: wszyscy wiemy z jakimi wydarzeniami mieliśmy do czynienia w parlamencie. Chciałbym spojrzeć na te kwestie od tej pozytywnej strony. Jesteśmy przed świętami, chcielibyśmy, żeby ten czas przyniósł spokój i pewną pozytywną perspektywę. Chciałem powiedzieć, że to, o czym wspominałem w swoim wywiadzie, pewne propozycji instytucjonalizacji opozycji i umocnienia jej pozycji w parlamencie pozostają w dalszym ciągu aktualne.

 

Kaczyński: uczynimy wszystko, by tego rodzaju wydarzenia się nie powtarzały. Mamy dziś w Polsce taką sytuację, gdy zagrożenie terrorystyczne w Polsce jest niewielkie.

Kaczyński: mamy szczególny czas, szczególne wydarzenia, ale zacząć muszę od kondolencji dla rodziny poległego pana Łukasza Urbana, który został zamordowany w trakcie tego zamachu.

Premier Beata Szydło, prezes PiS Jarosław Kaczyński, marszałek Sejmu Marek Kuchciński i marszałek Senatu Stanisław Karczewski oraz wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki pojawili się na sali.

Polityków PiS wciąż nie ma na sali. Przeprowadzono już próbę mikrofonów i wniesiono wodę.

 

Konferencję najważniejszych polityków PiS poświęconą ostatniemu kryzysowi parlamentarnemu nadajemy na żywo na antenie Polsat News.

 

Na sali wciąż nie ma jeszcze polityków PiS.

Konferencję najważniejszych polityków PiS poświęconą ostatniemu kryzysowi parlamentarnemu nadajemy na żywo na antenie Polsat News.

Na sali są już dziennikarze.

O godzinie 10 rozpocznie się konferencja najważniejszych polityków PiS. Wezmą w niej udział prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, premier Beata Szydło, marszałkowie: Sejmu - Marek Kuchciński oraz Senatu - Stanisław Karczewski i szef klubu PiS Ryszard Terlecki.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie