Francja: nowe zagrożenia wymagają większych wydatków

Świat
Francja: nowe zagrożenia wymagają większych wydatków
Flickr.com/Nathan Hughes Hamilton

Szef sztabu francuskich sił zbrojnych generał Pierre de Villiers wezwał w środę na łamach "Les Echos" do zwiększenia wydatków na obronność, by lepiej zwalczać ekstremistów z Państwa Islamskiego i autorytarne reżimy, które coraz bardziej polegają na sile armii.

Gazeta francuskich kół gospodarczych podkreśla, że bardzo rzadko wysoki rangą francuski wojskowy publicznie zabiera głos. I zastrzega, że artykuł jego autorstwa powstał jeszcze przed poniedziałkowym zamachem terrorystycznym w Berlinie.

 

Generał de Villiers zaznacza w tekście, że ataki terrorystyczne we Francji i innych krajach europejskich w ostatnich latach pokazują, iż "pokój już dłużej nie wynika sam z siebie i trzeba o niego walczyć".

 

Unowocześnienie arsenałów nuklearnych i nie tylko

 

"Wszystkie siły odpowiedzialne za obronę i bezpieczeństwo, wszystkie siły życiowe narodu mają za zadanie zapewnić globalną reakcję; ponieważ wygranie wojny nie wystarczy, aby wygrać pokój. Niestabilność i złożoność sytuacji w zakresie bezpieczeństwa" wymaga podjęcia odpowiednich działań - czytamy.

 

De Villiers apeluje o unowocześnienie arsenałów nuklearnych i innego uzbrojenia oraz o zwiększenie wydatków na obronność z obecnych 1,77 proc. do 2 proc. PKB w ciągu kolejnych pięciu lat. Francja obiecała Sojuszowi Północnoatlantyckiemu taki wzrost do 2025 roku.

 

PAP

po/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie