"Byli SB-cy tracą nienależne przywileje"

Polska
"Byli SB-cy tracą nienależne przywileje"
PAP/Tomasz Gzell

- Ustawa tzw. dezubekizacyjna znosi nienależne przywileje byłym funkcjonariuszom SB - podkreślił w środę szef MSWiA Mariusz Błaszczak. Według niego opozycja nie chciała we wtorek pracować nad ustawą w Senacie, bo "wspiera SB-ków".

- Oni są częścią tej niezwykłej kasty, jak to powiedziała jedna z pań sędzi, ludzi stojących ponad prawem, ludzi którzy czerpali korzyści, bo zarówno w PRL-u SB-cy czerpali korzyści: mieli mieszkania, samochody, pieniądze, tak w III RP też się działo - powiedział szef MSWiA.

 

Jak powiedział Błaszczak, kiedy ustawę "dezubekizacyjną" podpisze prezydent, "to od października przyszłego roku najwyższa emerytura czy najwyższa renta byłych funkcjonariuszy SB nie może przekraczać średniej, przeciętnej emerytury i renty z ZUS-u".

 

"Wg. niektórych nawet 2 tys. zł to zbyt dużo"

 

- Czy to jest niesprawiedliwe? Nie, to jest sprawiedliwe. Nawet słyszałem takie głosy, że to jest zbyt dużo w stosunku do tych ludzi, którzy byli zbrojnym ramieniem aparatu opresji państwa totalitarnego, jakim był PRL - mówił w TVP Info minister.

 

Odnosząc się do zarzutów, że ustawa obniży emerytury także cywilnym pracownikom SB ze sprzątaczkami włącznie odparł: "czy jest sprawiedliwe, że sprzątaczka czy pielęgniarka zatrudniona na etacie w SB, jej emerytura dzisiaj jest kilkakrotnie wyższa niż pielęgniarki czy sprzątaczki zatrudnionej na etacie cywilnym? Czy to jest sprawiedliwe?"

 

- Z czego to wynika, że byli SB-cy mają wyższe emerytury? Z przywilejów. Czy one są należne? Nie, one są nienależne - podkreślił Błaszczak.

 

Błaszczak przypomniał, że "ta ustawa dotyczy SB-ków". - Nie milicjantów, nie dotyczy straży pożarnej - podkreślił.

 

Teraz czas na sędziów i prokuratorów PRL-u?

 

Zapowiedział, że podobną ustawę dotyczącą służb wojskowych przygotował szef MON Antoni Macierewicz. Pytany, czy taką samą ustawę w odniesieniu do PRL-owskich sędziów i prokuratorów przygotuje także minister sprawiedliwości, Błaszczak odparł, że nie może odpowiadać na pytania, które nie dotyczą zakresu jego obowiązków.

 

Podczas debaty w Senacie nad ustawą tzw. dezubekizacyjną senator Jan Rulewski (PO) przypomniał, że w 2009 r. uchwalona z inicjatywy PO ustawa obniżyła emerytury ok. 25 tys. osób z cywilnych służb specjalnych PRL.

 

- PO i ludzie skupieni wokół niej dawno przeprowadziła dezubekizację. Wy uznaliście, że macie monopol na sprawiedliwość społeczną. Wam nie chodzi o sprawiedliwość społeczną, wam chodzi o populizm wyborczy - powiedział Rulewski zwracając się do polityków PiS.

 

PAP

po/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie