Strzały przed ambasadą USA w Turcji. Napastnik miał strzelbę

Świat
Strzały przed ambasadą USA w Turcji. Napastnik miał strzelbę
PAP/EPA/Tumay Berkin

Turecka policja zatrzymała mężczyznę, który we wtorek oddał kilka strzałów w powietrze przed ambasadą Stanów Zjednoczonych w Ankarze - poinformowała agencja prasowa Anatolia. Dzień wcześniej w tureckiej stolicy został zabity ambasador Rosji.

Anatolia relacjonuje, że mężczyzna oddał 8-9 strzałów ze strzelby, którą przyniósł schowaną pod płaszczem. Służby pilnujące amerykańskiej placówki dyplomatycznej zatrzymały napastnika; w zdarzeniu nikt nie ucierpiał.

 

W związku z tym zajściem Amerykanie poinformowali o zamknięciu we wtorek "dla normalnych działań" ambasady w Ankarze oraz konsulatów w Stambule i Adanie.

 

Do strzałów przed placówką dyplomatyczną USA doszło następnego dnia po tym jak w galerii sztuki w Ankarze został zabity rosyjski ambasador w Turcji Andriej Karłow. Turecka policja zastrzeliła 22-letniego napastnika, który według tamtejszego MSW był przez dwa i pół roku funkcjonariuszem policyjnych sił prewencji w Ankarze.

 

Niedługo po zamachu tureckie władze poinformowały, że "bardzo wyraźne znaki" wskazują, iż napastnik należał do organizacji mieszkającego w USA islamskiego kaznodziei Fethullaha Gulena skonfliktowanego z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem.

 

PAP

ml/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie