Senat wznowił obrady; opozycja chciała, żeby je odroczyć

Polska
Senat wznowił obrady; opozycja chciała, żeby je odroczyć
PAP/Radek Pietruszka

Senat we wtorek po godz. 11 wznowił obrady; zajmie się m.in. uchwałami okolicznościowymi. Senatorowie PO wnosili o odroczenie obrad, z uwagi, jak mówili, na obecność policji i BOR-u na terenie parlamentu, ich wniosek został odrzucony.

Senatorowie minutą ciszy uczcili pamięć ofiar poniedziałkowego zamachu terrorystycznego w Berlinie. Następnie marszałek Senatu Stanisław Karczewski chciał przejść do rozpatrywania pierwszej uchwały okolicznościowej, ale senatorowie PO wystąpili z wnioskami formalnymi.

 

Bogdan Klich (PO) "wyraził najwyższe zdziwienie militaryzacją parlamentu". - Na terenie parlamentu, całego kompleksu zostały zgromadzone duże siły policyjne, także na terenie budynku Senatu znajdują się oficerowie BOR-u. Chcieliśmy wyrazić nasze zaniepokojenie tą sytuacją, ponieważ przynajmniej tym, którzy mieli do czynienia bezpośrednio ze skutkami wprowadzenie stanu wojennego, przypomina to najgorsze możliwe praktyki - powiedział Klich.

 

Bogdan Borusewicz (PO) złożył wniosek o odroczenie obrad do czasu "opuszczenie terenu Sejmu i Senatu przez siły policyjne". -  Nie będziemy obradować pod taką presją - powiedział. Jego wniosek został odrzucony w głosowaniu.

 

Upamiętnienie rocznic

 

Karczewski zapewnił, że na terenie izby nie znajdują się funkcjonariusze policji.

 

Po kilku następnych wystąpieniach Senat rozpoczął rozpatrywanie pierwszej uchwały - w sprawie uczczenia 100. rocznicy śmierci św. Brata Alberta Chmielowskiego. Następnie ma się zająć uchwałą w 110. rocznicę powstania Polskiej Macierzy Szkolnej.

 

Porządek obrad Senatu może zostać uzupełniony m.in. o uchwaloną podczas piątkowego posiedzenia Sejmu tzw. ustawę dezubekizacyjną, obniżającą emerytury i renty byłych funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa PRL.

 

PAP

po/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze