Rosja: 54 osoby nie żyją po wypiciu płynu do kąpieli. "Nie ma nadziei" dla części hospitalizowanych

Świat
Rosja: 54 osoby nie żyją po wypiciu płynu do kąpieli. "Nie ma nadziei" dla części hospitalizowanych
Flickr/Nick Savchenko/CC BY-SA 2.0

Ofiar może być jeszcze więcej, bo stan kilkunastu spośród blisko 30 osób, które pozostają w szpitalach, jest bardzo ciężki. Minister zdrowia obwodu irkuckiego Oleg Jaroszenko powiedział, że na utrzymanie tych pacjentów przy życiu nie ma praktycznie nadziei. Ludzie zatruli się po wypiciu płynu do kąpieli "Bojarysznik" zawierającego metanol.

W obwodzie irkuckim ogłoszono żałobę i odwołano wszystkie imprezy o charakterze rozrywkowym. Jeszcze w poniedziałek w mieście wprowadzono stan nadzwyczajny i zakazano handlu środkami gospodarstwa domowego zawierającymi spirytus.

 

Głogowy "Bojarysznik" zabijał

 

Policja w obwodzie irkuckim ogłosiła we wtorek, że odkryła drugą nielegalną wytwórnię, gdzie rozlewano podrobione preparaty zawierające spirytus.

 

Dramat w Irkucku rozpoczął się w weekend. Do szpitali zaczęli trafiać mieszkańcy Nowo-Lenino - dzielnicy o niezbyt dobrej opinii. Ludzie ci, kobiety i mężczyźni w wieku 30-50 lat spożyli koncentrat perfumeryjny "Bojarysznik" zawierający wyciąg z głogu i - jak się okazało - alkohol metylowy, a nie etylowy, jak głosiła etykieta.

 

Sprzedaż alkoholu ma zostać wstrzymana

 

Premier Dmitrij Miedwiediew powiedział we wtorek, że należy zakazać obrotu tego rodzaju produktami lub objąć go kontrolą. Federalna służba ds. nadzoru w sferze ochrony praw konsumentów (Rospotriebnadzor) zaproponowała we wtorek, by w obwodzie irkuckim zabronić sprzedaży alkoholu.

 

Obrót tzw. preparatami o podwójnym przeznaczeniu zawierającymi spirytus (preparatami leczniczymi, dezynfekującymi, kosmetycznymi) to około 20 proc. całości rynku alkoholu w Rosji - przyznał niedawno wicepremier Aleksandr Chłoponin odpowiedzialny za ten sektor.

 

PAP

ml/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie