Przed Sylwestrem austriacka policja rozda kobietom alarmy kieszonkowe

Świat
Przed Sylwestrem austriacka policja rozda kobietom alarmy kieszonkowe
PAP/EPA/RALF HIRSCHBERGER

Austriacka policja rozda kobietom 6 tys. alarmów kieszonkowych, które mają zapobiec atakom na nie podczas świętowania Nowego Roku. W ubiegłego Sylwestra w Kolonii w Niemczech doszło do tysięcy przypadków molestowań i okradania kobiet.

- Chodzi o krajową operację, dotyczącą przede wszystkim kobiet, z okazji obchodów kończącego się roku - sprecyzował rzecznik policji Karl-Heinz Grundboeck.

 

Rozdawane bezpłatnie alarmy po uruchomieniu wywołują głośny dźwięk mający odstraszyć ewentualnego napastnika.

 

Setki tysięcy ludzi w całej Austrii świętują na ulicach miast i miasteczek nadejście Nowego Roku.

 

Władze Wiednia ogłosiły we wtorek zwiększenie w mieście patroli policyjnych i służb bezpieczeństwa po poniedziałkowym zamachu w Berlinie, gdzie zginęło 12 osób, a 48 zostało rannych.

 

Imigranci atakowali bezbronne kobiety

 

W noc sylwestrową 2015 roku przed dworcem głównym i katedrą w Kolonii doszło do masowych napaści seksualnych i rabunkowych na kobiety.

 

Grupki mężczyzn, głównie imigrantów z Afryki Północnej, tworzyły sztuczny tłok, osaczały kobiety i napastowały je, a następnie okradały. Zbyt słabe siły policyjne przez wiele godzin nie były w stanie opanować sytuacji.

 

Setki zgłoszeń i tylko dwa wyroki

 

Po wydarzeniach w Kolonii zawiadomienia o molestowaniu seksualnym zgłosiły 662 kobiety. Oprócz napaści seksualnych doszło też do rabunku i kradzieży. Część kobiet padła ofiarą zarówno molestowania seksualnego, jak i napaści rabunkowych. Jedynie dwie osoby, Irakijczyk i Algierczyk, zostały do tej pory skazane za napaści seksualne.

 

Wypadki w Kolonii miały istotny wpływ na zmianę podejścia do uchodźców ze strony społeczeństwa niemieckiego, które na jesieni 2015 roku bardzo zaangażowało się na rzecz pomocy dla nich.

 

PAP

po/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie