Prezydent: sędzia Julia Przyłębska została p.o. prezesa Trybunału Konstytucyjnego. Zmiany w składzie sędziowskim

Polska
Prezydent: sędzia Julia Przyłębska została p.o. prezesa Trybunału Konstytucyjnego. Zmiany w składzie sędziowskim
PAP/Rafał Guz
P.o. prezesa Trybunału Konstytucyjnego została sędzia Julia Przyłębska.

Prezydent powierzył we wtorek sędzi Julii Przyłębskiej pełnienie obowiązków prezesa TK do czasu powołania nowego prezesa. 9-letnia kadencja poprzedniego prezesa Andrzeja Rzeplińskiego upłynęła w poniedziałek. Są zmiany w składzie TK - zniknęły nazwiska trzech sędziów wybranych przez poprzedni Sejm. Z kolei w jego składzie znaleźli się trzej sędziowie wybrani głosami PiS w obecnej kadencji.

"Prezydent RP postanowieniem z dnia 20 grudnia 2016 r. powierzył pełnienie obowiązków prezesa Trybunału Konstytucyjnego, do czasu powołania prezesa Trybunału, sędziemu Trybunału Konstytucyjnego pani Julii Przyłębskiej" - podała w komunikacie Kancelaria Prezydenta RP.

 

Przyłębska została wybrana przez Sejm RP na sędziego Trybunału Konstytucyjnego w grudniu 2015 r.

 
Jak poinformowano, akt powierzenia obowiązków został wręczony Julii Przyłębskiej we wtorek podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim.
 

Zmiany w składzie Trybunału Konstytucyjnego

 

Ponadto, Kancelaria Prezydenta poinformowała także, że wybrany przez Sejm 15 grudnia 2016 r. sędzia Trybunału Konstytucyjnego Michał Warciński złożył wobec prezydenta ślubowanie.


Z kolei na stronie internetowej Trybunału Konstytucyjnego znalazła się we wtorek informacja, że wybrani w grudniu zeszłego roku sędziowie Mariusz Muszyński, Lech Morawski i Henryk Cioch zostali w pełni włączeni do składu Trybunału Konstytucyjnego.

 

Muszyński, Morawski i Cioch zostali wybrany do TK 2 grudnia 2015 r. na miejsca w Trybunale - jak orzekł dzień później TK - obsadzonych przez Sejm poprzedniej kadencji na podstawie uznanej wtedy przez TK za zgodną z konstytucją. Powołując się na ten wyrok, były prezes TK Andrzej Rzepliński przez nieco ponad rok nie dopuszczał ich do orzekania w TK ani do Zgromadzenia Ogólnego TK. Twierdził, że ich miejsca są zajęte przez trzech sędziów wybranych w październiku ubiegłego roku - od których prezydent Andrzej Duda nie odebrał ślubowania. PiS podkreślało, że nie ma żadnej podstawy prawnej, aby Rzepliński nie dopuszczał do orzekania sędziów TK wybranych przez Sejm i zaprzysiężonych przez prezydenta. Kadencja Rzeplińskiego wygasła jednak w poniedziałek.

 

Do wtorku ci trzej sędziowie na stronie internetowej TK wymienieni byli jako "oczekujący na podjęcie obowiązków sędziowskich". Obecnie ich nazwiska są wśród innych orzekających sędziów TK, wraz z okresami trwania ich kadencji.

 

Zniknęły nazwiska sędziów wybranych przez poprzedni Sejm

 

Jednocześnie ze strony TK zniknęły nazwiska Romana Hausera, Andrzeja Jakubeckiego i Krzysztofa Ślebzaka, którzy do Trybunału Konstytucyjnego zostali wybrani przez poprzedni Sejm. Do wtorku strona TK wymieniała ich jako "oczekujących na złożenie ślubowania".

 

Od lipca br. katowicka prokuratura prowadzi śledztwo ws. niedopełnienia obowiązków lub przekroczenia uprawnień przez sędziego Andrzeja Rzeplińskiego poprzez niedopuszczanie do orzekania tych trzech sędziów. Rzepliński uznawał to śledztwo za "nieudolną próbę ingerencji w niezależność i odrębność władzy sądowniczej". Prokuratura odpowiadała, że zgodnie z zasadą legalizmu musi zbadać sprawę po złożeniu zawiadomień o przestępstwie.

 

Podstawą śledztwa jest art. 231 par. 1 Kodeksu karnego, który za niedopełnienie obowiązków lub przekroczenie uprawnień funkcjonariusza publicznego przewiduje karę do 3 lat więzienia. Artykuł 218 Kk, który też ma tu zastosowanie, stanowi: "Kto, wykonując czynności w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, złośliwie lub uporczywie narusza prawa pracownika wynikające ze stosunku pracy lub ubezpieczenia społecznego, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2".

 

W poniedziałek przed północą ogłoszono w Dzienniku Ustaw trzy ustawy dotyczące Trybunału Konstytucyjnego: o organizacji i trybie postępowania przed TK; o statusie sędziów TK oraz przepisy wprowadzające obie te ustawy. Wszystkie podpisał prezydent Andrzej Duda.

 

PAP

 

hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie