"Polskie służby przygotowane do zapewnienia bezpieczeństwa obywatelom"

Polska
"Polskie służby przygotowane do zapewnienia bezpieczeństwa obywatelom"
PAP/Paweł Supernak

- Polskie służby cały czas monitorują sytuację i analizują wszystkie informacje oraz sygnały; jesteśmy przygotowani do zapewnienia bezpieczeństwa - oświadczył we wtorek minister spraw wewnętrznych Mariusz Błaszczak w związku z atakiem terrorystycznym w Berlinie.

Jak podkreślono w komunikacie resortu, "szef MSWiA z głębokim smutkiem przyjął wiadomość o wczorajszym zamachu na jarmarku bożonarodzeniowym w Berlinie".

 

"Ofiarami tego barbarzyńskiego ataku stali się niewinni ludzie. Wyrażam nasz kategoryczny sprzeciw i potępienie wobec takich aktów terroru. Polska dołoży wszelkich starań, aby zapobiegać ewentualnym zagrożeniom terrorystycznym" - podkreślił Błaszczak.

 

Minister o polskim systemie antyterrorystycznym

 

Poinformował, że polskie służby są w stałym kontakcie ze służbami niemieckimi. "Niezwykle niepokojący jest fakt, że pierwszą ofiarą terrorystów okazał się polski obywatel, kierowca ciężarówki wykorzystanej do przeprowadzenia zamachu. Dlatego zapewniam o gotowości naszych służb do wyjaśnienia wszelkich okoliczności całego zdarzenia - podkreślił szef MSWiA.

 

Minister przypomniał, że dzięki ustawie antyterrorystycznej wzmocniono koordynację służb i organów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo w Polsce oraz poprawiono efektywność funkcjonowania krajowego systemu antyterrorystycznego. "Między innymi te rozwiązania pozwoliły skutecznie zadbać o bezpieczeństwo tysięcy pielgrzymów podczas Światowych Dni Młodzieży" - wskazał Błaszczak.

 

"To kolejny atak na Europejczyków"

 

W ocenie szefa resortu spraw wewnętrznych konieczne jest zdefiniowanie na nowo europejskiej polityki w sferze bezpieczeństwa wewnętrznego i walki z terroryzmem.

 

"Wczorajsze wydarzenia w Berlinie to kolejny w tym roku atak na Europejczyków. Naszym obowiązkiem jest skutecznie chronić naszych obywateli i zrobić wszystko, aby nie doszło do podobnych wydarzeń w przyszłości" - zaznaczył.

 

Policja i Straż Graniczna patrolują lotniska, dworce kolejowe, centra handlowe i inne duże skupiska ludzi. "Musimy pamiętać, że zarówno w sklepach, jak i na dworcach, czy lotniskach trwa wzmożony ruch przedświąteczny. Polacy robią zakupy i podróżują, aby odwiedzić swoich bliskich na Święta Bożego Narodzenia. Dodatkowo policjanci dbają o bezpieczny przebieg manifestacji" - zaznaczył szef MSWiA.

 

PAP

 

po/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie