Ośmioro sędziów odmówiło głosowania nad kandydatami na prezesa TK

Polska
Ośmioro sędziów odmówiło głosowania nad kandydatami na prezesa TK
PAP/Leszek Szymański

- Podczas Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Trybunału Konstytucyjnego zwołanego przez p.o. prezesa Trybunału Julię Przyłębską ośmioro sędziów TK odmówiło udziału w głosowaniu nad kandydatami na stanowisko prezesa TK - poinformował wiceprezes Trybunału Stanisław Biernat.

Z kolei sędzia TK Mariusz Muszyński powiedział, ze wtorkowy wybór kandydatów na stanowisko prezesa odbył się zgodnie z obowiązującymi przepisami o TK.

 

Dyrektor biura prasowego Kancelarii Prezydenta Marek Magierowski poinformował w wtorek późnym popołudniem, że do Kancelarii Prezydenta wpłynęła uchwała Zgromadzenia Ogólnego sędziów TK w sprawie kandydatów na prezesa Trybunału, a kandydatami tymi są: Julia Przyłębska oraz Mariusz Muszyński.

 

Głosowało sześcioro sędziów

 

Jak poinformował Biernat, sędzia Przyłębska, której prezydent Andrzej Duda powierzył w poniedziałek pełnienie obowiązków prezesa Trybunału, zwołała na wtorek o godz. 13.30 Zgromadzenie Ogólne w celu przedstawienia prezydentowi kandydatów na stanowisko prezesa TK.

 

- Uniemożliwiło to udział w zgromadzeniu sędziemu Stanisławowi Rymarowi, który przebywa na urlopie, lecz zadeklarował chęć udziału w zgromadzeniu, gdyby zostało przełożone na dzień następny.

 

Pani sędzia Przyłębska odmówiła jednak spełnienia prośby sędziego Rymara. Z tego względu ośmioro sędziów odmówiło udziału w głosowaniu nad kandydatami na stanowisko prezesa Trybunału - oświadczył Biernat.

 

Jak dodał wiceprezes TK, w głosowaniu ostatecznie wzięło udział sześcioro sędziów.

 

Muszyński: "Wiceprezes Biernat nie zna obowiązującego prawa"

 

- W tej sytuacji należy zauważyć, że do ważności uchwał Zgromadzenia Ogólnego Sędziów TK konieczny jest udział w głosowaniu co najmniej połowy z piętnastoosobowego składu TK określonego w konstytucji.

 

Wynika to z ogólnej zasady odnoszącej się do podejmowania uchwał przez konstytucyjne, kolegialne organy państwa - ocenił wiceprezes TK.

 

- Z przykrością stwierdzam, że wiceprezes Biernat nie zna obowiązującego prawa dotyczącego Trybunału Konstytucyjnego - zaznaczył w odpowiedzi Muszyński.

 

W zgromadzeniu udział mogli wziąć sędziowie Henryk Cioch, Mariusz Muszyński i Lech Morawski, których p.o. prezes Przyłębska włączyła we wtorek do składu orzekającego TK - czego przez ostatni rok nie robił prezes Andrzej Rzepliński (jego kadencja dobiegła końca o północy).

 

O północy z poniedziałku na wtorek zakończyła się 9-letnia kadencja sędziego Rzeplińskiego, od 2010 r. prezesa TK. Wiceprezesem Trybunału pozostaje sędzia Biernat, którego kadencja upływa w czerwcu 2017 r.

 

W poniedziałek przed północą ogłoszono w Dzienniku Ustaw trzy nowe ustawy dotyczące Trybunału Konstytucyjnego: o organizacji i trybie postępowania przed TK; o statusie sędziów TK oraz przepisy wprowadzające obie te ustawy. Wszystkie podpisał prezydent Andrzej Duda.

 

- W odpowiedzi na oświadczenie wiceprezesa Biernata informuję, że wybór odbył się zgodnie z ustawą Przepisy wprowadzające ustawę o organizacji i trybie postępowania przed TK oraz ustawę o statusie sędziów TK - podkreślił Muszyński.

 

Trzy nowe ustawy dotyczące Trybunału Konstytucyjnego

 

Trzy nowe ustawy - autorstwa posłów PiS - całościowo regulują postępowanie w TK i status jego sędziów. Co do zasady wszystkie trzy ustawy wchodzą w życie po 14 dniach od ich ogłoszenia. Część nowego prawa weszła jednak w życie w dzień po ogłoszeniu, czyli tuż po północy we wtorek. Straciła też wtedy co do zasady moc ustawa o TK z 22 lipca br.

 

We wtorek weszły w życie zapisy o tym, że prezydent powołuje p.o. prezesa TK "spośród sędziów Trybunału o najdłuższym stażu pracy w sądownictwie powszechnym lub administracji państwowej szczebla centralnego na stanowiskach związanych ze stosowaniem prawa".

 

Przed południem we wtorek prezydent powierzył pełnienie tych obowiązków sędzi Przyłębskiej.

 

Zgodnie z przepisami p.o. prezesa w miesiąc od ogłoszenia nowych regulacji miała przeprowadzić procedurę przedstawienia prezydentowi przez Zgromadzenie Ogólne Sędziów TK kandydatów na prezesa Trybunału. W poniedziałek w TVP prezydent Duda zapowiedział, że natychmiast, gdy otrzyma nazwiska kandydatów wybranych uchwałą Zgromadzenia Ogólnego TK, wskaże prezesa.

 

PAP

 

mta/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie