"Szczęście ma ten, kto mówi po arabsku". Muzeum we Włoszech przygotowało ofertę dla imigrantów

Świat
"Szczęście ma ten, kto mówi po arabsku". Muzeum we Włoszech przygotowało ofertę dla imigrantów
Flickr/Roberto Venturini/CC BY 2.0

"Szczęście ma ten, kto mówi po arabsku"- to hasło inicjatywy Muzeum Egipskiego w Turynie, skierowanej do mieszkających w tym mieście imigrantów arabskojęzycznych. Placówka oferuje im zniżki: dwa bilety w cenie jednego.

Muzeum Egipskie w Turynie - najstarsze na świecie muzeum cywilizacji znad Nilu, uważane za najważniejsze po placówce w Kairze - postanowiło zachęcić do zobaczenia jego kolekcji ponad 33 tysiące imigrantów z krajów arabskich, którzy mieszkają w stolicy Piemontu i okolicach.

 

Jest wśród nich 4700 imigrantów pochodzenia egipskiego. Część z nich, zwłaszcza tych urodzonych we Włoszech, często nie zna dobrze swego ojczystego kraju i bogatej historii Egiptu. Będą mogli się z nią zapoznać dzięki nadzwyczaj bogatej kolekcji turyńskiego muzeum, założonego w 1824 roku.

 

"Nowa forma integracji"

 

Jego dyrektor, Christian Greco powiedział dziennikowi „La Stampa", że oferta ta ma nie tylko wartość poznawczą, ale jest również propozycją nowej formy społecznej integracji imigrantów oraz dialogu między kulturami.

 

Aby zareklamować tę inicjatywę, postanowiono rozwiesić plakaty po włosku i arabsku w różnych miejscach w Turynie, gdzie mieszkają i gromadzą się imigranci mówiący po arabsku, zwłaszcza Egipcjaninie; między innymi w pobliżu ośrodków muzułmańskich i miejsc kultu, a także restauracji i sklepów.

 

Jak zapowiedziano, rejony miasta zamieszkane przez społeczności arabskie odwiedzą wysłannicy placówki, by osobiście do niej zaprosić i poinformować o ofercie. Ważna jest ona od poniedziałku do końca marca przyszłego roku.

 

PAP

pam/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie