Nie żyje Zsa Zsa Gabor. Była uważana za prototyp celebrytki

Kultura
Nie żyje Zsa Zsa Gabor. Była uważana za prototyp celebrytki
PAP/EPA/GYOERGY LAJOS

W wieku 99 lat zmarła w swym domu w Los Angeles amerykańska aktorka węgierskiego pochodzenia Zsa Zsa Gabor - poinformował jej mąż ks. Frederic von Anhalt. Zsa Zsa Gabor była mniej znana ze swych dokonań. Stała się sławna dzięki "jet setting" - piszą agencje.

Przyczyną zgonu aktorki był zawał serca - podał książę von Anhalt, dziewiąty mąż Gabor, za którego wyszła w 1986 r.

 

Artystka urodziła się w Budapeszcie. Była córką węgierskiego żołnierza zawodowego i budapesztańskiej Żydówki, Jansci Tilleman. Po śmierci ojca, jej matka wyszła ponownie za mąż za węgierskiego hrabiego Edmunda de Szigethy.

 

Karierę sceniczną Zsa Zsa rozpoczęła w Wiedniu. W 1936 roku została wybrana Miss Węgry. W 1941 roku wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych.

 

PAP/EPA/STF

 

Wystąpiła w 64. filmach, w tym także w komedii "Naga broń 2 i Pół" z 1991. Grała w filmach Johna Hustona i Orsona Wellesa, ale nie były to role pierwszoplanowe.

 

Bardziej od dorobku filmowego liczyła się stała obecność Gabor w mediach oraz wylansowany przez nią nowy rodzaj sławy, określany jako "jet setting" polegający na obracaniu się w snobistycznym kręgach wyższych sfer ogniskujących uwagę mediów - podkreślają agencje.

 

PAP

pam/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie