Największy bank Ukrainy zostanie znacjonalizowany

Biznes
Największy bank Ukrainy zostanie znacjonalizowany
Flickr/Anton Pinchuk/CC BY 2.0

Rząd Ukrainy podjął w niedzielę decyzję o nacjonalizacji PrivatBanku. Komunikat w tej sprawie został opublikowany na stronie internetowej rządu. Państwo przejmie 100 proc. akcji banku, by zapewnić stabilność finansów kraju. Decyzja wejdzie w życie od poniedziałku, kiedy to rozpocznie się okres przejściowy, który ma zapewnić płynne przejście do nowej struktury własności i ochronę wkładów klientów.

Narodowy Bank Ukrainy (NBU) uznał, że największy bank w tym kraju, PrivatBank, jest niewypłacalny - oświadczyła w poniedziałek szefowa NBU Wałeria Hontariewa, tłumacząc podjętą przez rząd decyzję o jego nacjonalizacji.

 

- Regulator (NBU) zwrócił się w związku z tym do rządu z propozycją przekazania tego banku, ważnego dla systemu finansowego kraju, na własność państwa - powiedziała na konferencji prasowej w Kijowie.

 

Hontariewa wyraziła przekonanie, że nacjonalizacja PrivatBanku nie doprowadzi do wyprowadzenia z niego depozytów.

 

"Gwarancja bezpieczeństwa wkładów"

 

- W związku z tym, że duża część wkładów to depozyty terminowe, a ważne jest, że jest to (już) w 100 procentach bank państwowy, który gwarantuje zachowanie wkładów, nie oczekujemy znacznego wyprowadzenia depozytów i nie przewidujemy, że wpłynie to na rynek walutowy i poziom inflacji - podkreśliła.

 

Szef rady nadzorczej NBU Bohdan Danyłyszyn przekonywał, że nacjonalizacja PrivatBanku to dobra decyzja, która w żaden sposób nie zagraża jego klientom. "W obecnych warunkach decyzja w sprawie PrivatBanku jest odpowiedzialna i tworzy fundament dla dalszej działalności i PrivatBanku, i całego systemu bankowego państwa" - napisał na swoim Facebooku.

 

Danyłyszyn zapewnił, że przejęcie 100 procent akcji PrivatBanku przez państwo gwarantuje zachowanie środków jego klientów.

 

- Jest to gwarancja, że wszystkie wkłady oszczędności są bezpieczne. Klienci banku nie mają powodów do zmartwienia; państwo przejmuje całą odpowiedzialność za ich pieniądze - podkreślił.

 

"W uzgodnieniu z międzynarodowymi instytucjami finansowymi"

 

Poinformował również, że nacjonalizacja banku odbywa się w uzgodnieniu z międzynarodowymi instytucjami finansowymi. Danyłyszyn wyjaśnił także, że państwo przejmuje kontrolę nad bankiem na życzenie jego dotychczasowych właścicieli.

 

- Prywatni akcjonariusze PrivatBanku zwrócili się do rządu z propozycją, by państwo, w interesie klientów, zostało jego całkowitym właścicielem. Jest to gwarancja dalszej i konsekwentnej pracy z klientami banku - zaznaczył.

 

Minister finansów Ołeksandr Danyluk poinformował, że ze "względów proceduralnych" PrivatBank wstrzymuje w poniedziałek na jeden dzień obsługę osób prawnych; osoby fizyczne mają być obsługiwane jak zwykle.

 

- Innych ograniczeń nie przewidziano i nie mają one miejsca - zapewnił.

 

Przejęty od oligarchów

 

Specjalne oświadczenie w sprawie nacjonalizacji banku ma wydać prezydent Petro Poroszenko oraz premier Wołodymyr Hrojsman.

 

Privatbank jest największym bankiem wśród 101 banków Ukrainy. 41,66 proc. jego akcji należy do biznesmena-oligarchy Ihora Kołomojskiego, a 33,25 proc. do Giennadija Bogoliubowa.

 

Decyzja rządu ws. PrivatBanku zapadła po wielu tygodniach plotek, że bank udziela "złych kredytów" i wpisuje się z pewnością w walkę grup interesu politycznego i gospodarczego na Ukrainie - zauważa agencja AFP.

 

PAP

pam/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie