"Najgłębszy kryzys polityczny od 1989 roku". Zagraniczne media o sytuacji w Polsce

Świat
"Najgłębszy kryzys polityczny od 1989 roku". Zagraniczne media o sytuacji w Polsce
Polsat News

- W rosyjskiej prasie wielokrotnie podkreśla się, że "takich protestów nie było w Polsce od czasów upadku komunizmu" - poinformował korespondent Polsat News w Moskwie Tomasz Kułakowski. - Gazeta "Kommiersant" pisze wręcz o "mini Majdanie" - dodał. Sytuację w Polsce opisują i komentują również media w Europie Zachodniej.

Tomasz Kułakowski wskazał, że  już dawno nie miała miejsca sytuacja, w której tak wiele rosyjskich dzienników pisałoby o wydarzeniach w Polsce w tak szczegółowy sposób.

 

"Nie chodzi o media, ale o brutalną walkę polityczną"

 

- Zdaniem tych mediów, w Polsce ma obecnie miejsce najgłębszy od 1989 roku kryzys polityczny. Media zauważają, że protesty w Warszawie są wynikiem zmęczenia rządami Jarosława Kaczyńskiego. Zauważają jednak, że partia PiS ma bardzo stabilne poparcie społeczne i nie musi się obawiać o utratę elektoratu - podkreślił. 

 

- "Niezawisimaja Gazeta" zwraca natomiast uwagę, że w protestach opozycji, nie chodzi o wolne media i dostęp dziennikarzy do Sejmu, a jedynie wywołanie brutalnej walki politycznej - dodał.

 

"Niewyobrażalne wydarzenia nad Wisłą"

 

- Po nagłówkach i artykułach zarówno w belgijskiej jak i europejskiej prasie widać, że to co dzieje się w naszym kraju, nie jest również obojętne w Brukseli - przyznała korespondentka Polsat News w Belgii Dorota Bawołek.

 

W dzienniku "Le Soir" znalazł się np. artykuł zatytułowany "Prasa i opozycja wykluczone z debaty w Polsce".

 

- Autor artykułu informuje, że w Polsce dochodzi do niewyobrażalnych wydarzeń i punktu przełomowego w konfrontacji przeciwników rządu z władzami w Warszawie - wskazała Bawołek.

 

- Podobnie wypowiadają się komentatorzy elektronicznych mediów takich jak "EUobserver", czy "EurActiv" - dodała.

 

W tygodniku "Politico" ukazał się natomiast bardzo znaczący wywiad z Lechem Wałęsą. - Były prezydent RP mówi w nim, że należy zastanowić się nad wyrzuceniem Polski z UE. Padło to na łamach jednego z najbardziej poczytnych dzienników w Brukseli, więc wszyscy zwracają na to uwagę - podsumowała.

 

Polsat News

po/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie