Ambasador Rosji zastrzelony w Turcji

Świat
Ambasador Rosji zastrzelony w Turcji
Facebook.com/Посольство России в Анкаре Rusya Büyükelçiliği Ankara

Rosyjski ambasador w Ankarze Andriej Karłow zmarł w wyniku postrzału na otwarciu wystawy "Rosja oczami Turków" w Centrum Sztuki Współczesnej. Informację potwierdziła już rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa. Policja zastrzeliła napastnika - dodają tureckie media. Na nagraniu z całego zajścia słychać, jak mężczyzna powtarza wielokrotnie m.in. słowa "Allahu Akbar" (arab. Bóg jest największy).

Według naocznego świadka, na którego powołuje się AFP, napastnik "mówił coś o Aleppo i o zemście".

 

- Podczas gdy ambasador wygłaszał przemówienie, wysoki mężczyzna w garniturze oddał najpierw strzały w powietrze, a potem wycelował w ambasadora - powiedział AFP obecny na miejscu zdarzenia reporter dziennika "Hurriyet" Hasim Kilic.

 

Centrum Sztuki Współczesnej położone jest w dzielnicy Cankaya, gdzie znajduje się także większość zagranicznych placówek dyplomatycznych.

 

 

To funkcjonariusz policji

 

"Napastnik był policjantem pracującym w stolicy Turcji" - napisał na Twitterze burmistrz Ankary Melih Gokcek.

 

Ta informacja znalazła też potwierdzenie w prorządowym dzienniku "Yeni Safak", który zidentyfikował domniemanego zabójcę jako członka sił do tłumienia zamieszek.

 

Burmistrz Ankary oświadczył, że zamach na rosyjskiego ambasadora w Turcji był próbą zrujnowania stosunków z Moskwą.

 

 

 

Na jutro (wtorek) zaplanowana była wizyta ministra spraw zagranicznych Turcji w Moskwie, gdzie strony miały rozmawiać na temat konfliktu w Syrii.

 

polsatnews.pl, cnn.com, aljazeera.com

po/luq/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze