Rzepliński apeluje do prezydenta o zaskarżenie do TK nowej ustawy o Trybunale

Polska
Rzepliński apeluje do prezydenta o zaskarżenie do TK nowej ustawy o Trybunale
PAP/Tomasz Gzell

Odchodzący prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński zaapelował do prezydenta Andrzeja Dudy, by wstrzymał się z podpisaniem lub skierował do TK ustawę "Przepisy wprowadzające ustawę o organizacji i trybie postępowania przed TK oraz ustawę o statusie sędziów TK".

"Pozwalam sobie wystąpić z apelem do prezydenta Rzeczypospolitej, aby jako strażnik przestrzegania konstytucji (art. 126 konstytucji) wstrzymał się z podpisaniem wymienionej ustawy i poddał ją konsultacjom albo skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego w celu zbadania jej zgodności z konstytucją" - głosi oświadczenie Rzeplińskiego, przekazane w niedzielę PAP.

 

Na decyzję prezydenta Andrzeja Dudy czekają trzy ustawy autorstwa posłów PiS dotyczące TK: o organizacji i trybie postępowania przed TK; o statusie sędziów TK, a także Przepisy wprowadzające obie te ustawy. Dwie ustawy całościowo regulują postępowanie w TK i status jego sędziów. Przepisy wprowadzające zawierają zaś zapisy przejściowe do obu ustaw. Jej najważniejsze zapisy dotyczą wyboru nowego prezesa - w miejsce Rzeplińskiego, którego kadencja wygasa w poniedziałek - oraz możliwości powołania p.o. prezesa TK przez prezydenta.

 

W oświadczeniu Rzepliński podziękował "wszystkim ludziom dobrej woli", którzy zebrali się w niedzielę przed siedzibą TK, a którym "leży na sercu przyszłość naszej ojczyzny, jako państwa prawnego, demokratycznego oraz chroniącego wolności i prawa człowieka i obywatela".

 

"Pesymistyczny scenariusz przewiduje, ze ustawa zostanie podpisana w poniedziałek"

 

Wyrażając wdzięczność za wypowiedzianych w czasie zgromadzenia (zorganizowanego przez KOD - PAP) wiele miłych słów dla Trybunału i jego osobiście, zauważył, że najbliższe godziny i dni będą decydujące dla przyszłości TK i dla przyszłości ustroju konstytucyjnego państwa.

Rzepliński dodał, że prezydent nie podpisał jeszcze ustawy Przepisy wprowadzające. "Ustawa ta zawiera wiele przepisów niezgodnych z konstytucją i ostatecznie paraliżujących TK" - ocenił odchodzący prezes TK.

 

"Pesymistyczny scenariusz przewiduje, ze ustawa zostanie podpisana w poniedziałek 19 grudnia 2016 r. i ogłoszona w Dzienniku Ustaw w tym samym dniu, krótko przed północą. Ustawa wejdzie w życie we wtorek 20 grudnia 2016 r. po północy. We wtorek w nocy lub rano prezydent powoła jednego z sędziów na stanowisko osoby pełniącej obowiązki prezesa Trybunału, kierując się specjalnie dla tej osoby dobranymi kryteriami ustawowymi" - głosi oświadczenie Rzeplińskiego.

 

Rzepliński kreśli "negatywny" scenariusz

 

"Osoba pełniąca obowiązki prezesa przybędzie do Trybunału we wtorek rano, być może nawet w towarzystwie BOR i rozpocznie urzędowanie. Według omawianej ustawy funkcjonowanie Trybunału zostanie zawieszone na 14 dni" - dodał Rzepliński.

 

"W tej sytuacji, w dniu, w którym tak wielu obywateli Polski wykazało solidarność z prawidłowo funkcjonującym TK, pozwalam sobie wystąpić z apelem do prezydenta Rzeczypospolitej, aby jako strażnik przestrzegania konstytucji (art. 126 konstytucji) wstrzymał się z podpisaniem wymienionej ustawy i poddał ją konsultacjom albo skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego w celu zbadania jej zgodności z konstytucją" - napisał Rzepliński. "Proszę wszystkich, którym leży na sercu dobro ojczyzny o poparcie mojego apelu" - zakończył.

 

Co do zasady wszystkie trzy ustawy mają wejść w życie po 14 dniach od ich ogłoszenia w "DzU". Część nowego prawa ma wejść jednak w życie w dzień po ogłoszeniu. Traci też wtedy co do zasady moc obecna ustawa o TK z 22 lipca br.

 

PAP

 

po/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie