Rezygnacja marszałka, spotkanie z Kaczyńskim - Schetyna postawił prezydentowi warunki kompromisu

Polska

- Wymieniłem kluczowe kwestie dla Platformy w kwestii rozwiązania kryzysu parlamentarnego - powiedział Grzegorz Schetyna po spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą. Są nimi m.in. uznanie za nielegalne "spotkania posłów, podczas którego przyjęto budżet", rezygnacja marszałka Kuchcińskiego oraz organizacja spotkania Schetyny z Jarosławem Kaczyńskim.

- Powiedziałem prezydentowi , jakie mogą być skutki dalszego trwania w kryzysie. Uważam, że jego zaangażowanie w rozwiązanie kryzysu parlamentarnego jest niezbędne - stwierdził lider PO.

 

Jego zdaniem "rzeczą absolutnie kluczową" jest uznanie za nielegalne piątkowych głosowań w Sali Kolumnowej Sejmu. Od tego korku Schetyna uzależnia rozmowę o następnych sprawach.

 

"Marszałek odpowiedzialny za kryzys"

 

- Druga rzecz, to rezygnacja marszałka Marka Kuchcińskiego, który doprowadził do tego kryzysu, trzecia: powrót do pracy mediów w Sejmie na starych zasadach - oświadczył Schetyna.

 

Lider PO oczekuje, że prezydent zorganizuje jego spotkanie z Jarosławem Kaczyńskim. Pytany o reakcję Andrzeja Dudy na ostatni z postulatów, Schetyna oznajmił, że "prezydent ma to przemyśleć".

 

"Na sali sejmowej do 11 stycznia, a nawet dłużej"

 

Lider PO był również pytany o informację od znajdujących się w Sejmie posłów, według których zostało im odczytane zarządzenie marszałka Sejmu, iż między posiedzeniami na sali sejmowej mogą przebywać tylko pracownicy Kancelarii Sejmu. Schetyna odpowiedział, że za moment spotka się z posłami.

 

- Jeżeli taki proceder będzie miał miejsce, to chcę to wyraźnie powiedzieć, nie opuścimy sali posiedzeń, posłowie PO będą trwać tutaj do 11 stycznia, a nawet i dłużej - mówił lider Platformy. - Nie ma takiej możliwości, żeby usuwać posłów z gmachu parlamentu - podkreślił.

 

11 stycznia - zgodnie ze znajdującym się na internetowej stronie Sejmu kalendarzem - rozpocząć ma się kolejne posiedzenie Sejmu.

 

Poseł PO Cezary Tomczyk opublikował w niedzielę na Twitterze film, który przedstawia funkcjonariuszkę Straży Marszałkowskiej przekazującą treść zarządzenia posłom, zgodnie z którym na sali sejmowej poza godzinami posiedzeń, mogą przebywać jedynie pracownicy kancelarii Sejmu. Jak mówi funkcjonariuszka, zarządzenie to datowane jest na 9 stycznia 2008 r.

 

 

polsatnews.pl, PAP

ml/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie