"Byliśmy, jesteśmy i będziemy bronić demokracji". KOD przed Sejmem

Polska

Przed parlamentem zebrali się protestujący, którzy wcześniej manifestowali pod siedzibą Trybunału Konstytucyjnego. Wśród nich byli przedstawiciele KOD oraz PO i Nowoczesnej. - Zgromadziliśmy się tutaj spontanicznie, aby bronić demokracji - powiedział lider KOD Mateusz Kijowski. Zaapelował, żeby od poniedziałku protestować pod biurami PiS w całym kraju i aby zebrać się przed Sejmem we wtorek.

- Musimy wspierać naszych posłów, musimy wspierać naszych senatorów. We wtorek o godz. 11 spotykamy się tutaj, aby wspierać Sejm wolnej Polski - mówił do zgromadzonych. Odpowiadając mu, tłum skandował: "Równość, wolność demokracja".

 

Platforma: należy powtórzyć głosowanie

 

Poseł PO Rafał Trzaskowski dziękował zebranym, bo - jak mówił - "ludzie zebrali się tutaj, bo są zaniepokojeni stanem demokracji i chcą o nią walczyć". - Dzięki wam i zjednoczonej opozycji prezes (PiS) się wycofuje - powiedział, nawiązując do kwestii obecności mediów w Sejmie.

 

- Miejmy nadzieję że PiS wycofa się również z tego skandalicznego głosowania budżetu. Nasz najważniejszy postulat to powtórzenie tego głosowania - dodał.

 

"Kaczyński dzieli nas jak tort"

 

Poseł Nowoczesnej Krzysztof Mieszkowski ocenił, że prezes PiS Jarosław Kaczyński "jest zagrożeniem dla Polski". - Jarosław Kaczyński dzieli nas jak tort, nie dajmy się - podkreślił. Mieszkowski dodał, że dziś opozycja się zjednoczyła, ale zjednoczyć muszą się wszyscy Polacy. - Musimy być razem, nie możemy dać się podzielić  - podkreślił.

 

Paweł Rabiej z Nowoczesnej ocenił, że Jarosław Kaczyński zrobił z premier i prezydenta "marionetki" i próbuje "marionetki zrobić z nas". - Ale nie pozwolimy mu na to, bo dla nas ważna jest wolność, równość i demokracja - dodał.

 

Zgromadzeni mieli ze sobą flagi Polski, Unii Europejskiej oraz KOD. Skandują: "Precz z Kaczorem dyktatorem", "Dyktatorek", "Misiewicze", "Andrzej Rzepliński".

 

Po godzinie 16 manifestanci zaczęli rozchodzić się do domów. Na Wiejskiej pozostała ich niewielka grupa. Wcześniej sympatycy Komitetu Obrony Demokracji i politycy opozycji uczestniczyli w wiecu przed siedzibą Trybunału Konstytucyjnego. Według organizatorów było to pożegnanie prezesa TK Andrzeja Rzeplińskiego, któremu w poniedziałek upływa 9-letnia kadencja sędziego Trybunału.

 

PAP

po/ml/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie