"Prezydent poprosił o analizy prawne dotyczące legalności piątkowych głosowań w Sejmie"

Polska
"Prezydent poprosił o analizy prawne dotyczące legalności piątkowych głosowań w Sejmie"
Polsat News

- Prezydent Andrzej Duda zwraca się do wszystkich stron sporu politycznego, aby obniżyć napięcie i wrócić do normalnego dialogu. Apeluje przede wszystkim do opozycji, aby umożliwiła normalną pracę w parlamencie - powiedział w niedzielę szef prezydenckiego biura prasowego Marek Magierowski. Dodał, że Andrzej Duda poprosił o analizy prawne dotyczące legalności piątkowych głosowań w Sejmie.

Magierowski poinformował, że w niedzielę prezydent Duda spotkał się już m.in. z Pawłem Kukizem (Ruch Kukiz'15), Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem (PSL) i Ryszardem Petru (Nowoczesna). Na godz. 19:30 zaplanowana jest rozmowa z Grzegorzem Schetyną (Platforma Obywatelska), a na poniedziałek z Jarosławem Kaczyńskim (PiS) i marszałkiem Sejmu Markiem Kuchcińskim.

 

"Mówienie o jakiejkolwiek cenzurze to duża przesada"

 

Jak mówił Magierowski na niedzielnym briefingu prasowym, źródłem obecnego konfliktu politycznego była kwestia nowych zasad funkcjonowania mediów w parlamencie, przeciwko którym niektóre media zaprotestowały.

 

- Bez wątpienia w przekonaniu pana prezydenta mówienie o cenzurze w Sejmie, czy o drastycznym ograniczeniu wolności słowa jest w tym wypadku duża przesadą i prezydent ubolewa nad tym, że taki właśnie pretekst został wykorzystany przez opozycję do tego, żeby zaburzyć obrady parlamentu - powiedział Magierowski.

 

Z drugiej strony - zaznaczył - prezydent uważa, że wszelkie tego typu zmiany powinny być poddane szerokim konsultacjom ze wszystkimi zainteresowanymi redakcjami i dziennikarzami.

 

Cel? "Wrócić do cywilizowanego dialogu politycznego"

 

Rozmowy z liderami opozycji służą uspokojeniu nastrojów; dzięki nim prezydent ma też uzyskać bardzo szczegółową wiedzę o piątkowych wydarzeniach w Sejmie - powiedział w niedzielę dyrektor biura prasowego kancelarii prezydenta.

 

- Te rozmowy służą głównie temu, żeby po pierwsze uspokoić nastroje, żeby - jak wspomniałem - wrócić do normalnego, cywilizowanego dialogu politycznego. A drugim celem jest to, aby pan prezydent uzyskał bardzo szczegółową i jak najszerszą wiedzę na temat tego, co się tak naprawdę w Sejmie w piątek wieczorem wydarzyło. I stąd rozmowy o dwóch sprawach właściwie, bo innych tematów nie poruszano podczas tych dotychczasowych trzech spotkań. Czyli: właśnie kwestia regulacji dotyczących mediów i kwestia tego, jak wiemy kontrowersyjnego w opinii niektórych obserwatorów, głosowania w Sali Kolumnowej - mówił.

 

Andrzej Duda czeka na analizy prawne

 

Prezydent poprosił o analizy prawne dotyczące tej części posiedzenia Sejmu - tak dyrektor prezydenckiego biura prasowego Marek Magierowski odpowiedział na pytanie dotyczące legalności piątkowych głosowań.

 

Pytany, o to, co z nimi zrobi, powiedział: "W zależności od tego, co się znajdzie w tych analizach, to oczywiście podejmie decyzje - czy będą jakieś konkretne kroki. Oczywiście z racji tej, że tak wiele kontrowersji i komentarzy wywołuje i wywoływała ta właśnie sytuacja stąd właśnie prośba pana prezydenta o to, by takie analizy powstały".

 

PAP

po/ml/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie