Kukiz: rozmawiałem z prezydentem m.in. o powtórzeniu piątkowego głosowania

Polska
Kukiz: rozmawiałem z prezydentem m.in. o powtórzeniu piątkowego głosowania
Polsat News

Powtórzenie piątkowego głosowania, zaangażowanie prezydenta w złagodzenie sporu, "rozpoczęcie dyskusji nad wadami ustrojowymi", bezpieczeństwo państwa - o tych kwestiach rozmawiał Paweł Kukiz z prezydentem Andrzejem Dudą. Po zakończeniu spotkania lider ruchu Kukiz'15 nie spotkał się z dziennikarzami; zamieścił natomiast wpis na temat spotkania na portalu społecznościowym.

Kukiz napisał, że wśród tematów rozmowy była kwestia powtórzenia piątkowego głosowania. "Prawdopodobnie potrzebna byłaby uchwała Sejmu w tej sprawie i 2/3 głosów" - napisał.

 

Ponadto - jak poinformował - rozmowa dotyczyła także "konieczności zaangażowania prezydenta w złagodzenie sporu media vs. Kancelaria Sejmu, jeśli marszałek Senatu Stanisław Karczewski nie doprowadzi do porozumienia satysfakcjonującego dziennikarzy".

 

"Poseł zastępczy"

 

Kolejne tematy, jakie podjęto w rozmowie z prezydentem, to jak - napisał Kukiz - "instytucja posła zastępczego aby rozdzielić władzę wykonawczą od ustawodawczej i przy okazji skończyć ze zwyczajem przekładania godzin posiedzeń Sejmu ze względu na brak kworum oraz z cyrkiem wyciągania posłów opozycji, aby to kworum pozyskać".

 

Kukiz przypomniał, że posłowie z ruchu Kukiz’15 proponują wprowadzenia instytucji "posła zastępczego" tak, aby każdy parlamentarzysta, który obejmie funkcję w rządzie, tracił swój mandat, który obejmowałby kolejny kandydat z listy danego ugrupowania.

 

Jak relacjonował Kukiz, podczas spotkania rozmawiano także o "rozpoczęciu dyskusji nad wadami ustrojowymi - zmianą ordynacji wyborczej na większościową i poprawkach w ustawie referendalnej, aby naród mógł realizować prawa suwerena w sposób cywilizowany a nie na ulicy"; tematem rozmowy było także bezpieczeństwo państwa.

 

Napięty grafik prezydenta Dudy

 

Prezydent Duda w niedzielę odbywa spotkania z szefami partii opozycyjnych. Spotkał się już z przewodniczącym Nowoczesnej Ryszardem Petru, prezesem PSL Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem i Kukizem. Wieczorem o godz. 19.30 prezydent ma spotkać się z szefem PO Grzegorzem Schetyną.

 

Dyrektor prezydenckiego biura prasowego Marek Magierowski powiedział na niedzielnym, popołudniowym briefingu, że rozmowy z liderami opozycji służą uspokojeniu nastrojów; dzięki nim prezydent ma też uzyskać szczegółową wiedzę o piątkowych wydarzeniach w Sejmie.

 

W sobotę prezydent zaapelował do wszystkich stron sceny politycznej o uspokojenie nastrojów. Oświadczył, że jest gotów do mediacji. Podkreślił także, że wszelkie zmiany dotyczące pracy dziennikarzy w Sejmie powinny być wprowadzane po konsultacjach z przedstawicielami zainteresowanych redakcji.

 

 

PAP

po/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie