Jest porozumienie ws. wznowienia ewakuacji w Aleppo

Świat
Jest porozumienie ws. wznowienia ewakuacji w Aleppo
PAP/EPA/STR

Osiągnięto porozumienie ws. wznowienia, po dwóch dniach przerwy, ewakuacji cywilów i rebeliantów ze wschodniego Aleppo w Syrii w zamian za wywiezienie ludzi z dwóch szyickich miejscowości, obleganych przez rebeliantów - podają w niedzielę syryjskie media.

Według telewizji Al-Ichbarija ze wschodniej części Aleppo wywiezionych ma najpierw zostać ok. 1,2 tys. cywilów. W tym samym czasie podobna liczba ludzi ma być ewakuowana z dwóch szyickich miejscowości w prowincji Idlib: Al-Fuaa i Kefraja.


Gdy ewakuowani ludzie z tych miejscowości dotrą na terytoria kontrolowane przez syryjską armię rządową, Aleppo będą mogli opuścić bojownicy i kolejni członkowie ich rodzin, a także pozostałe osoby z miejscowości Al-Fuaa i Kefraja. Ewakuowani mają zostać też ludzie z miejscowości Zabadani i Madaja, które leżą w prowincji Damaszek i są otoczone przez siły reżimu.


Operacja ma przebiegać pod nadzorem Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca.


Zażarte walki opozycji z syryjskim wojskiem


Do wschodniego Aleppo zaczęły wjeżdżać w niedzielę dziesiątki autobusów. Korespondent agencji AFP widział tysiące osób, które tłoczyły się przed autobusami i próbowały się do nich dostać.


Operacja ewakuacji ludzi z Aleppo, którą rozpoczęto w czwartek, została zawieszona w piątek. Powodem były spory dotyczące liczby osób, które miały zostać ewakuowane z Al-Fuaa i Kefrai. Tego samego dnia ministerstwo obrony Rosji ogłosiło, że syryjskie siły rządowe zakończyły zajmowanie wschodniej części Aleppo, która wcześniej była w rękach rebeliantów. Według Moskwy siły podległe prezydentowi Baszarowi el-Asadowi likwidowały pojedyncze punkty oporu.


Aleppo w ostatnich miesiącach stało się sceną zażartych walk między siłami opozycji a wojskiem syryjskim, wspieranym przez Rosję i irańskie bojówki. Po trwającym ponad cztery miesiące oblężeniu w połowie listopada syryjska armia i sprzymierzone z nią milicje rozpoczęły ofensywę mającą na celu odbicie Aleppo. Umożliwiła ona odzyskanie ponad 90 proc. dzielnic miasta kontrolowanych przez rebeliantów od lipca 2012 roku.


Katastrofalna sytuacja


Według specjalnego wysłannika ONZ do Syrii Staffana de Mistury w dzielnicach rebelianckich wciąż przebywa ok. 40 tys. cywilów i od 1,5 tys. do 5 tys. bojowników z ich rodzinami.


Porozumienie o ewakuacji ogłoszono w czasie, gdy sytuacja cywilów w Aleppo staje się coraz bardziej katastrofalna.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie