Putin złożył życzenia papieżowi. Ma nadzieję na spotkanie

Świat
Putin złożył życzenia papieżowi. Ma nadzieję na spotkanie
PAP/EPA/Michael Klimentyev /Sputnik/Kremlin Pool /Pool

"W znacznym stopniu to dzięki »osobistym wysiłkom, mądrości i dalekowzroczności« Franciszka stało się możliwe osiągnięcie »historycznego przełomu w kontaktach prawosławno-katolickich«" podkreślił rosyjski prezydent w życzeniach opublikowanych przez Kreml. Jak dodał, umocniły się również stosunki między Rosją i Watykanem.

Putin zauważył, że działalność papieża dotycząca poszerzenia dialogu międzywyznaniowego sprawiła, że zyskał on "szczery szacunek milionów ludzi na całym świecie".

 

"Liczę, że w najbliższej przyszłości znów będziemy mogli się spotkać i przedyskutować problemy współczesnego świata" - oświadczył Putin, zapewniając, że ciepło wspomina rozmowy z papieżem Franciszkiem w Watykanie w 2013 i 2015 roku.

 

12 lutego br. na lotnisku w Hawanie na Kubie doszło do pierwszego, historycznego spotkania papieża Franciszka i patriarchy moskiewskiego i całej Rusi Cyryla.

 

Obaj w podpisanej deklaracji wyrazili pragnienie jedności.

 

Życzenia od prezydentów Włoch, USA oraz od poprzednika

 

Prezydent Włoch Sergio Mattarella w przesłaniu do papieża złożył życzenia w imieniu swoim i całego narodu włoskiego. Podkreślił, że zakończony niedawno Rok Miłosierdzia przyniósł "orędzie nadziei i pojednania o nadzwyczajnej mocy". Szef państwa wyraził przekonanie, że papieskie podróże "przyczyniły się do umocnienia dialogu i więzów braterstwa oraz solidarności między różnymi narodami i ludami".

 

- Europie Wasza Świątobliwość wielokrotnie przypomina o potrzebie ponownego odnalezienia swych korzeni i przełożenia wartości solidarności, jakie charakteryzują nasz kontynent, na spójną politykę gościnności oraz otwarcia wobec najbardziej nieszczęśliwych, migrantów, ludzi żyjących na marginesie społeczeństwa, porzuconych - zauważył Mattarella.

 

Premier Paolo Gentiloni napisał: "Włochy są wdzięczne Ojcu Świętemu za inspirującą siłę jego przesłania i wzór, jaki daje".

 

Biały Dom rozpowszechnił życzenia, jakie złożył papieżowi prezydent Barack Obama.

 

- Zarówno w słowach, jak i w czynach papież Franciszek zainspirował ludzi na całym świecie swym przesłaniem współczucia, nadziei i pokoju - oświadczył amerykański prezydent. Zwrócił uwagę na to, że papież wzywa, by "dotrzeć do tych, którzy są na marginesie społeczeństwa, nieść miłosierdzie i troszczyć się o planetę".

 

- Jestem szczególnie wdzięczny za bezcenne wsparcie dla naszej pracy na rzecz normalizacji stosunków między Stanami Zjednoczonymi a Kubą, co ogłosiłem 17 grudnia przed dwoma laty - dodał Barack Obama, przywołując zaangażowanie Watykanu i samego papieża w ten proces.

 

 

Watykańskie biuro prasowe podało, że emerytowany papież Benedykt XVI wysłał Franciszkowi życzenia na piśmie.

 

PAP

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie