Polak na liście najbardziej poszukiwanych w Europie. Za zabójstwo w Świebodzicach

Świat
Polak na liście najbardziej poszukiwanych w Europie. Za zabójstwo w Świebodzicach
eumostwanted.eu

Europol opublikował w sobotę dane oraz wizerunek 29-letniego Grzegorza Zgrzebnickiego poszukiwanego za zabójstwo mężczyzny. Do tragedii doszło w 2016 r. w Świebodzicach na Dolnym Śląsku. Policja apeluje o przekazywanie, nawet anonimowo, wszelkich informacji na temat poszukiwanego.

Dane mężczyzny zostały opublikowane na stronie internetowej, na której znajdują się informacje o ponad 60 przestępcach i terrorystach najbardziej poszukiwanych na terenie Europy. - Przez 23 dni z rzędu publikowany jest wizerunek jednego zbiega poszukiwanego przez inne państwo członkowskie Unii Europejskiej - powiedział w sobotę Dawid Marciniak z Komendy Głównej Policji.


Grzegorz Zgrzebnicki poszukiwany jest na podstawie listu gończego wydanego przez Prokuraturę Rejonową w Świdnicy oraz Europejskiego Nakazu Aresztowania. Z ustaleń śledczych wynika, że w nocy z 9 na 10 lipca 2016 roku w Świebodzicach w województwie dolnośląskim zaatakował innego mężczyznę zadając mu kilkadziesiąt ran nożem. Poszkodowany zmarł.


Informacje można przekazywać anonimowo


Witryna najbardziej poszukiwanych przestępców Europy powstała z inicjatywy Europejskiej Sieci Zespołów Poszukiwań Celowych (ENFAST), w skład której wchodzą policjanci z 28 krajów UE, wyspecjalizowani w zatrzymaniach osób ukrywających się przed organami ścigania. - Pozwala na przekazywanie informacji dotyczących osób poszukiwanych, skazanych lub podejrzanych o popełnienie najpoważniejszych przestępstw o charakterze kryminalnym lub terrorystycznym w Europie - powiedział Marciniak.


- Jest to pierwsza inicjatywa w skali ogólnoeuropejskiej przedstawiająca listę najbardziej poszukiwanych przestępców na wspólnej platformie. Każdy może udzielić użytecznych informacji za pośrednictwem tej strony internetowej. Informacje można przekazywać także anonimowo - podkreślił policjant.


Od momentu uruchomienia na początku 2016 roku witryny zatrzymano 24 osoby, których dane na niej umieszczono.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie