"Parlament jest ostoją demokracji i go obronimy". Posłowie opozycji pozostali na sali plenarnej

Polska
"Parlament jest ostoją demokracji i go obronimy". Posłowie opozycji pozostali na sali plenarnej
PAP/Marcin Obara

- Sejm pracuje, przerwał obrady, ale nie zakończył, jesteśmy na sali plenarnej - powiedział w sobotę nad ranem do zgromadzonych przed Sejmem poseł PO Andrzej Halicki.

Ok. godz. 4 do nielicznych demonstrujących jeszcze pod gmachem Sejmu wyszło kilkoro posłów PO. Halicki dodał, że na sali plenarnej jest ok. 30 posłów, którzy pełnią tam dyżury.


- Parlament jest fundamentem, ostoją demokracji i ten parlament obronimy - powiedział do zgromadzonych. - Nikt tutaj dyktatorskim zapędem nie narzuci nam porządku, który konstytucyjny nie jest - dodał poseł. Podkreślił, że "zgromadzenie spontanicznie jest ustawowo legalne".


Halicki zapowiedział, że w sobotę o godz. 12 odbędzie się demonstracja przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie. - Będziemy pewnie mieli nie tylko więcej sił, ale także dużo osób z kraju, które chcą do Warszawy przyjechać. My będziemy na sali plenarnej cały czas bronić polskiego parlamentaryzmu - zapowiedział poseł Platformy.


Demonstracje przed Sejmem


Na ul. Wiejskiej przed Sejmem nad ranem leżał wieniec pogrzebowy z napisem "Wolne media w Sejmie" i podpisem "Obywatele".


Wcześniej policja legitymowała osoby zgromadzone przed Sejmem. Ok. godz. 4 rano w sobotę na w okolicach Sejmu było ok. 30 osób.


Rozchodzący się spod Sejmu demonstranci zapowiadali, że wrócą tu w sobotę ok. godz. 7-8.


W sobotę po godz. 4.30 Straż Marszałkowska odebrała dziennikarzom, którzy przebywali w Sejmie jednorazowe przepustki wydane na piątek i poprosiła o opuszczenie budynku. W Sejmie mogli zostać tylko dziennikarze ze stałymi przepustkami.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie