"Wy przed Sejmem, a my w Sejmie". Opozycja okupuje sejmową salę plenarną

Polska
"Wy przed Sejmem, a my w Sejmie". Opozycja okupuje sejmową salę plenarną
Polsat News

"Obronimy demokrację" - zapowiadają posłowie Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej, którzy od piątku nie opuszczają Sejmu. Zamierzają zostać w nim co najmniej do wtorku do godz. 20, kiedy rozpoczną się obrady Senatu. Kulisy poselskiej manifestacji posłowie zdradzają za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Platforma Obywatelska opublikowała na Twitterze film, na którym politycy dziękują protestującym przed Sejmem. - I wy i my jesteśmy dla Polski i dla Polaków - powiedziała była premier Ewa Kopacz. - Obronimy demokrację - krzyknął poseł Cezary Grabarczyk.

 

- Czekamy na rozpoczęcie obrad i przywrócenie praworządności w parlamencie - powiedział Sławomir Neumann, przewodniczący klubu parlamentarnego PO. Tych, którzy protestują przed Sejmem, poprosił o wsparcie również we wtorek. - Wy przed Sejmem, a my w Sejmie czekając na marszałka Kuchcińskiego i na przywrócenie podstawowych zasad praworządności w Polsce - dodał.

 

"Widzę waszą siłę"

 

- PiS jednoczy opozycję i ludzi. To jedyna zasługa tej sytuacji - stwierdziła Kornelia Wróblewska z Nowoczesnej. Kamila Gasiuk-Pihowicz z tej samej partii dziękowała za wsparcie obywateli. - Jak widzę waszą siłę, to wierzę w to, że przywrócimy normalność w polskim parlamencie, że nasze prawa i wolności obywatelskie zostaną przywrócone - oceniła.

 

Iwona Śledzińska-Katarasińska z PO powiedziała, że posłowie okupują sejmową salę również w imieniu wszystkich dziennikarzy, "których wyrzucono z Sejmu". Wśród protestujących obowiązuje grafik. Starają się oni, by cały czas na sali plenarnej było kilka osób. Zmęczeni udają się do sejmowego hotelu.

 

"Nie wychodzimy"

 

Posłowie publikują również zdjęcia z kulis okupacji.

 

 

 

 

 

 

Okupacja sejmowej mównicy rozpoczęła się w piątek po tym, jak marszałek Sejmu Marek Kuchciński wykluczył z obrad Michała Szczerbę. Poseł PO wszedł na mównicę z kartką "wolne media". Opozycja manifestowała bowiem sprzeciw wobec ograniczeń dla dziennikarzy w Sejmie.

 

Posłowie chcą ponownego zwołania posiedzenia Sejmu oraz przywrócenia posła Michała Szczerby do obrad.

 

Polsat News, polsatnews.pl

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie